Informacje
 • "Arktyczne zimno zaczyna napływać do Polski"

  04-10-2019 08:00 Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce
  Zrobi się ciepło Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  - Już jest chłodno, a zrobi się jeszcze zimniej - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Dodał, że w weekend temperatura w nocy może spaść poniżej zera stopni Celsjusza.

  Dlaczego zrobi się zimno? - Nad Rosją znajduje się niż, a po drugiej stronie kontynentu - tam, gdzie jest Wielka Brytania i Irlandia znajduje się wyż. Te dwa ośrodki ciśnienia będą tak współgrać ze sobą, że sprowadzą do nas duże zimno i arktyczne powietrze - tłumaczył Tomasz Wasilewski. Dodał, że w wyżu powietrze obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast wokół niżu odwrotnie. Taki właśnie układ dwóch ośrodków ciśnienia spowoduje, że napłynie do Polski zimne powietrze z północy.

  Zimny weekend

  - To arktyczne zimno zaczyna napływać do Polski. Objawiać się to będzie przede wszystkim spadkiem temperatury, który nastąpi w czasie tego weekendu - mówił prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że to arktyczne powietrze sprawi, że nocami temperatura w naszej części Europy może spaść do minus 2 i minus 3 stopni Celsjusza. Mowa o tym, co się będzie działo w nocy z niedzieli na poniedziałek. - To zimne powietrze, które będzie napływać do Polski, wedrze się jeszcze dalej, w głąb Europy Środkowej i nawet Południowej - mówił. Tak działa położenie wyżu na zachodzie i niżu na wschodzie kontynentu. Jednocześnie ten wyż nad Wielką Brytanią jest blokadą, murem przed ciepłym atlantyckim powietrzem. - To będzie zapora, która znajduje się na zachodzie - tłumaczył Wasilewski.

  Śnieg z deszczem

  Jak powiedział prezenter pogody, to atlantyckie ciepło, które jest produkowane nad oceanem, nie napłynie nad Europę Sachodnią właśnie przez tę blokadę wyżową. Będzie ono kierowane dalej na północ, w kierunku Islandii.

  - I tak odcięci od ciepła będziemy przez kilka dni, począwszy od tego weekendu - dodał Wasilewski. Zimne powietrze da o sobie znać w niedzielę. Termometry pokażą wtedy maksymalnie 7-8 stopni Celsjusza w centrum i na Suwalszczyźnie, najwięcej - 11 stopni - na zachodzie.

  W tym chłodnym powietrzu, które będzie się wsuwać z północy na południe, przez Polskę, może popadać śnieg. Według modeli meteorologicznych w nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy temperatura spadnie do zera lub minus 2 stopni, może padać śnieg z deszczem we wschodniej Polsce.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Częściej proszę
  Nikt tak obrazowo nie opowiada o pogodzie, jak Pan Wasilewski. Częściej proszę :-)
  ~Vivien /2019-10-04 13:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...