Informacje
 • Ale leje! Dwie trąby wodne zaobserwowano w Toskanii

  04-02-2015 07:50 Zjawisko utrzymywało się na wodzie przez około 20 minut

  Wzdłuż toskańskiego wybrzeża Włoch po morzu sunęły dwie bliźniacze trąby wodne. Zjawisko można było zaobserwować w poniedziałek z miast Cecina oraz San Vincenzo.

  W poniedziałek, 2 lutego, w Cecina i w San Vincenzo w prowincji Livorno we Włoszech można było zaobserwować trąby wodne. Wzdłuż toskańskiego wybrzeża sunęły dwa leje, których widok zapierał dech w piersiach obserwatorów. Zjawisko utrzymywało się nad wodą przez około 20 minut. Trąby wodne nie spowodował żadnych zniszczeń.

  Dzień wcześniej w okolicach Cavenago di Brianza w prowincji Monza i Brianza w Lombardii również utworzył się lej. Wówczas tornado przechodziło po lądzie, niszcząc dzielnice przemysłową miasta.

  Powstanie trąby wodnej

  Trąba wodna powstaje z chmury burzowej (cumulonimbus). Przy sprzyjających warunkach - w momencie silnej konwekcji - formuje się pionowy lej, który łączy chmurę z morzem.

  Są dwa rodzaje trąb wodnych. Pierwszym jest tornado powstałe na lądzie, które następnie wdziera się nad wodę. Ten typ zwykle powoduje duże zniszczenia. Kolejny rodzaj to zjawiska, które wytworzyły się bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym. Zazwyczaj są małe, krótkotrwałe i nie siejące zniszczenia wokół. Leje związane z wodą nigdy nie wkraczają na ląd.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...