Informacje
 • Alarmy i prognozy zagrożeń. Niebezpieczne mgły, porywy wiatru, opady śniegu i lód

  17-01-2020 15:10 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na poniedziałek 24.02 Foto: Richard Burlton/unsplash.com | Video: tvnmeteo.pl

  W piątek w kilku regionach Polski utrzymują się ograniczające widzialność mgły. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W kolejnych dniach niebezpieczeństwo mogą stwarzać intensywne opady śniegu, oblodzenia i silny wiatr.

  W piątek mgliście jest w kilku regionach Polski. Jak poinformował przed godziną 15 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, mgła ogranicza widzialność:

  - do 300 metrów w Szymanach;

  - do 600 metrów w Krakowie;

  - do 700 metrów w Białymstoku.

  Ostrzeżenia meteorologiczne

  Przed mgłą ostrzegają również synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak czytamy w komunikacie, od godzin nocnych występują mgły, w których widzialność utrzymuje się poniżej 200 metrów. Ze względu na ujemną temperaturę mgły mogą marznąć, powodując śliskość. Zjawisko w takiej postaci może potrwać do godzin popołudniowych.

  Alerty zostały wydane w województwach:

  - świętokrzyskim (w powiatach: buskim, kazimierskim i pińczowskim), małopolskim (w powiatach: dąbrowskim, tarnowskim, brzeskim, bocheńskim, wielickim, proszowickim, Kraków, krakowskim, miechowskim, olkuskim, chrzanowskim i oświęcimskim), gdzie ważne będą do godz. 9 w sobotę;

  śląskim (w powiatach: raciborskim, wodzisławskim, rybnickim, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, mikołowskim, pszczyńskim, Tychy i bieruńsko-lędzińskim), gdzie stracą ważność o godz. 21 w piątek.

  SILNY WIATR

  Oprócz ostrzeżeń przed mgłami, IMGW wydało także alerty przed silnym południowym wiatrem. Według prognoz w województwie dolnośląskim w powiatach kłodzkim i ząbkowickim będzie rozpędzał się średnio do 30-45 kilometrów na godzinę, zaś w porywach do 75 km/h.

  Alarmy stracą ważność o godzinie 2 w sobotę.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  Aura na południu kraju może być też zagrożeniem w sobotę - IMGW planuje wydać alarmy przed szeregiem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. W woj. dolnośląskim spodziewane są oblodzenia. Z kolei w woj. świętokrzyskim i małopolskim możliwe są gęste mgły.

  W woj. małopolskim i śląskim mogą pojawić się alarmy przed intensywnymi opadami śniegu. Spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 centymetrów.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  W niedzielę w woj. śląskim i małopolskim wciąż zagrożeniem mogą być intensywne opady śniegu. Miejscami może spaść od 10 do 20 centymetrów.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  W poniedziałek w woj. pomorskim prognozuje się silny wiatr o średniej prędkości w strefie nadmorskiej od 30 do 40 kilometrów na godzinę, a w porywach do 75 km/h. Na pozostałym obszarze województwa może osiągać w porywach do 65 km/h. IMGW planuje wydać alerty pierwszego stopnia.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...