Informacje
 • 37 stopni mrozu w grudniu.
  W Polsce to także jest możliwe

  27-12-2017 12:04 Grudniowe rekordy
  Różnica grudniowych temperatur jest bardzo wysoka Foto: Shutterstock | Video: TVN Meteo

  Ostatnie dni tegorocznego grudnia są bardzo ciepłe. Nie zawsze jednak tak było. Bywały lata, kiedy słupki rtęci spadały bardzo nisko. Najniższą grudniową wartość termometry pokazały w 1996 roku w bieszczadzkich Stuposianach. Padł wtedy rekord -37 stopni.

  - Może się nam wydawać, że cieplej to nigdy nie było i ten grudzień jest wyjątkowy. Natomiast bywało w Polsce jeszcze cieplej - mówił na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Najcieplej w Wieliczce

  Według aktualnych prognoz, maksymalna temperatura w sylwestra może dojść nawet do 13 stopni. Wydaje się, że to na prawdę wysoki wynik, jednak w grudniu bywało jeszcze cieplej.

  Według roczników z lat 1881-2017 najwyższa grudniowa wartość padła 5 grudnia 1961 roku. Tego dnia na termometrach w Wieliczce można było zobaczyć aż 20 stopni. 27 lat później w Tarnowie było 19,5 stopnia.

  - Trudno nam sobie nawet teraz wyobrazić 20 stopni w grudniu, ale to jest bardzo możliwe - przyznał Wasilewski. Tak pokazują statystyki meteorologiczne i klimatyczne.

  Było też dużo zimniej

  Rekord najniższej temperatury w latach 1881-2017 padł natomiast 28 grudnia 1996 roku w bieszczadzkich Stuposianach. Termometry odnotowały wtedy -37.1 stopnia Celsjusza. Jak tłumaczył Wasilewski, w Stuposianach znajduje się obniżenie terenu, w którym tworzą się zastoiska mrozowe. Podczas mroźnej, zimowej pogody tak niskie wartości się zdarzają.

  Dla porównania w środę 27 grudnia tego roku w norweskiej miejscowości Bardufoss odnotowano -27 stopni. Dwa dni wcześniej w fińskim Ivalo padło -28 stopni.

  Rekord na razie nie padnie

  Od kilku dni napierające na Polskę ciepłe masy powietrza przyczyniają się do wskazań rzędu 10 stopni Celsjusza. Do rekordu nam więc daleko.

  Na zimę, póki co, nie możemy liczyć - tłumaczył Wasilewski, obecna pogoda na razie się nie zmieni.

  - Będą króciutkie incydenty chłodniejsze, w tym tygodniu to będzie piątek i sobota, kiedy
  temperatura może spaść, bo na chwilę wedrze się chłodniejsze powietrze. Później znowu będzie ciepło - przedstawił prognozę na następne dni prezenter.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...