Informacje
 • Żubrzyce przygotowują się do porodu.
  Urodzi się około 40 cieląt, przeżyje połowa

  09-06-2015 14:51 Na łąki wrócą pod koniec lata

  Ciężarne żubrzyce, które na przełomie czerwca i lipca wydadzą potomstwo, opuszczają śródleśne łąki w Bieszczadach. Leśnicy szacują, że w tym roku w leśnych zaroślach na świat może przyjść nawet 40 cieląt; pierwszy rok przeżyje tylko część z nich.

  - Pasące się dotąd na łąkach cielne żubrzyce kryją się głęboko w leśnych ostępach. Na otwartych przestrzeniach pojawią się dopiero pod koniec lata, ale będą już z kilkutygodniowymi cielakami - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  Matki młodych mogą być niebezpieczne

  Rzecznik przypomniał, że w razie spotkania w lesie młodego żubrzątka nie wolno zbliżać się do niego.

  - Zapewne w pobliżu czuwa matka. Nie należy ryzykować spotkania z nią w takich okolicznościach; matka może być bardzo groźna dla człowieka - podkreślił.

  Każdego roku w Bieszczadach przychodzi na świat 30-40 młodych. Pierwszy rok, w zależności od wielu czynników, przeżywa jednak nie więcej niż połowa.

  - Dane o liczebności potomstwa są szacunkowe, ale oparte na wieloletnich obserwacjach leśników - zaznaczył Marszałek.

  Ciąża u żubrów trwa 256 dni. Zdarza się, że młode przychodzą na świat nawet we wrześniu; takie osobniki mają jednak mniejsze szanse na przeżycie zimy.

  Żubry z Bieszczad

  Latem żubry przebywają w mniejszych stadach, tworzonych przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, a młodsze tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów, wiodące spokojny żywot aż do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

  W Bieszczadach żyje ok. 330 żubrów. Po przeszło dwóch stuleciach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r.

  Należące do rasy białowiesko-kaukaskiej osobniki są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej.

  W ostatnim czasie żubrzątko przyszło na świat w podlaskich Kiermusach:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...