Informacje
 • Żubry zamieszkały w Puszczy Rominckiej. Stado będzie się powiększać

  07-03-2021 15:16 Na razie zostaną w zagrodzie
  Żubry biegnące przez drogę Foto: Nadleśnictwo Gołdap | Video: Kontakt 24

  Pierwsze cztery żubry trafiły do Puszczy Rominckiej w województwie warmińsko-mazurskim. Zwierzęta sprowadzono tam w ramach akcji mającej na celu ochronę tego gatunku w Polsce.

  Nadleśniczy z Gołdapi Daniel Chochulski przekazał, że cztery sprowadzone do Puszczy Rominckiej osobniki to dwie krowy z dwoma cielętami. Przyjechały pod koniec tygodnia z Puszczy Boreckiej. - Podróż zniosły bardzo dobrze. Nie widać żadnych niepojących oznak w ich zachowaniu - zapewnił.

  Żubry zostały umieszczone w leśnej zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni czterech hektarów. Spędzą tu prawdopodobnie około półtora miesiąca. Gdy przystosują się do nowego środowiska, zostaną wypuszczone na wolność.

  Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk poinformował, że sprowadzone do Puszczy Rominckiej krowy mają założone obroże telemetryczne z nadajnikiem GPS. - Obroże dostarczają informacji o położeniu całego stada, gdyż samice żubra przemieszczają się wraz z nim i bardzo rzadko zdarzają im się samotne wędrówki. Dzięki telemetrii można obserwować także zachowanie poszczególnych krów po urodzeniu cielaka - wyjaśnił.

  Trafią kolejne

  Przygotowania leśników do reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzenia gatunku w miejsce, w którym kiedyś występował, trwały od kilku miesięcy. Przywiezione w okolice Gołdapi zwierzęta zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii. Są to osobniki zdrowe, rokujące na założenie nowego, silnego i odpornego stada. Z czasem zostaną tu sprowadzone kolejne dziko żyjące krowy i byk, które mają być odłowione ze stad żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej.

  Rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku wytłumaczył, że głównym celem reintrodukcji jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów. Zadania wykonywane są w ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". Należy do nich między innymi zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

  Do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Nasz główny cel to zapewnienie...

  Opublikowany przez Nadleśnictwo Gołdap, Lasy Państwowe Czwartek, 4 marca 2021

  Więcej w Polsce i na świecie

  Jak przypomniał Krawczyk, w ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Według danych z 2019 roku w naszym kraju żyje obecnie ponad 1,8 tys. żubrów, z których zdecydowana większość zamieszkuje lasy we wschodniej części kraju. - Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także ścisłej współpracy międzynarodowej - zaznaczył.

  Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 36 tys. ha, przy czym tylko około 13 tys. ha znajduje się po polskiej stronie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....