Informacje
 • Zostań cudotwórcą, zagłosuj na Mazury

  28-06-2011 16:46 Ogólnoświatowy plebiscyt trwa
  Zostań cudotwórcą, zagłosuj na Mazury

  Mazury to turystyczny raj

  Kontakt 24/Romuald_Lagun

  Jeszcze przez ponad sto dni można oddać swój głos na Mazury. Skarb polskiej przyrody jest wśród 28 finalistów konkursu na Nowe Siedem Cudów Natury. Wszyscy miłośnicy Krainy Wielkich Jezior powinni wziąć się za klikanie, bo póki co do czołówki jest daleko, a konkurencja nie śpi.

  Na liście 28 finalistów konkursu New 7 Wonders znalazły się m.in.: Amazonia (Ameryka Południowa), Wodospad Aniołów (Wenezuela), Wielki Kanion Kolorado (Ameryka Północna), Kilimandżaro (Tanzania) i Morze Martwe (Izrael, Jordania, Palestyna). Właśnie ten ostatni kandydat został niedawno poparty przez premiera Izraela.

  Nasze Mazury zajmują obecnie czwarte miejsce od końca, warto więc wesprzeć akcję "Mazury cud natury" i zagłosować na ten piękny region.

  W czym tkwi wyjątkowość Mazur?

  Krainy Wielkich Jezior z pewnością nie trzeba Polakom reklamować. Co roku odwiedza ją kilka milionów turystów. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku – żeglarstwo, narciarstwo wodne, kajakarstwo, windsurfing, wędkowanie, piesze wędrówki czy rowerowe wycieczki. Smakosze - restauracje oferujące swoim gościom lokalne produkty i potrawy.

  Pojezierze Mazurskie wyróżnia się bogactwem środowiska przyrodniczego. Sieć wodną tworzą bardzo liczne jeziora, rzeki i kanały. Pojezierze zostało ukształtowane podczas plejstoceńskiej epoki lodowcowej. Wiele z jego wzgórz to część moren polodowcowych, a wiele z jego jezior to jeziora morenowe i zaporowe.

  Półfinałowa lista najcudowniejszych

  Do półfinału New 7 Wonders w 2009 roku przeszło 71 pretendentów do tytułu cudu natury. Eksperci, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybrali 28 finalistów konkursu. W gronie finalistów znalazła się właśnie Kraina Jezior Mazurskich. Tym samym została uznana za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie i jedno z pięciu najpiękniejszych w Europie.

  Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę. Zagłosować można za pośrednictwem strony internetowej, przez wysłanie SMSa lub przez telefon.

  Siedem z ponad 400

  Pomysłodawcą i organizatorem ogólnoświatowego plebiscytu jest szwajcarska Fundacja New7Wonders. Założył ją w 2001 roku podróżnik, Bernard Weber. Zaraz po tym jak fundacja zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata, rozpoczęła kolejny plebiscyt – na Nowe 7 Cudów Natury. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na światowe dziedzictwo.

  Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu przeszło 261 miejsc z 222 państw. W tym polska Puszcza Białowieska i Jeziora Mazurskie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mazury moje marzenie
  Niestety nie byłam na Mazurach nigdy i bardzo tego żałuję.
  ~Goralka /2011-06-28 20:48
 • Ratujmy
  drogo na przystaniach i do tego smród jaki to cud
  ~mazur /2011-06-28 20:40
 • Nie byl i nie bedzie , jestem z Mazur
  Zwyczajny , nudny krajobraz, jeziora zazwyczaj brudne i zasmiecone w porze sezonu letniego, poruszac sie po tym "cudzie" to jest cud, drogi wolaja o pomste do nieba, wole Suwalszczyzne....
  ~Nik /2011-06-28 20:38
 • Nie głosujcie na Mazury
  Po co ludzie maja glosować na Mazury jeżeli urzędnicy którzy tak zachwalają Mazury jako skarb polskiej przyrody pozwalają na budowę farm wiatrowych w pobliżu Natura 2000 i obszarów chronionego krajobrazu w odległościach 200 czy 100 metrów dla przykładu Gmina Ełk chce postawić około 40 wiatraków, Gmina Prostki leżąca około 15 km od Ełku chce postawić 25 wiatraków obok wiatraków które chce postawić Gmina Ełk czyli w sumie będzie ich w okolicach Ełku około 70 przy samej Naturze 2000 specjalnej ochrony ptaków ,,Poligon Orzysz'' gdzie odległości od turbin wiatrowych będą około 300 m, Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezior Orzyskich odległości od turbin około 200 m , Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórz Dybowskich 200m i Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego około 1,5 km. Skarbem Polskiej Przyrody Mazury to może jeszcze będą góra 2 lat później to będzie zagłębie przemysłowe gdzie z każdego miejsca będą widoczne maszty turbin i szum jak na lotnisku, wtedy będziemy tylko głosować nad zniesieniem Natura 2000 i obszarów chronionego krajobrazu gdyż nimi nie będą.
  ~kamil /2011-06-28 20:27
 • a ja glosuje na kolosa ze swiebodzina...
  ...szczyt polskiego ciemnogrodu.
  ~cudak /2011-06-28 20:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...