Informacje
 • "Żmija jest stworzeniem pożytecznym, pełniącym ważną rolę w naturze"

  22-04-2019 09:55 Można spotkać ją teraz w lasach
  Turyści i eksperci o spotkaniach ze żmijami Foto: Benny Trapp/wiki CC BY 3.0 | Video: TVN24

  W lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, pod koniec kwietnia i na początku maja częściej niż zazwyczaj można spotkać żmije. - Wiosną mają okres godowy - powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  Rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie wyjaśnił, że żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce.

  - Budzi powszechny strach. Choć liczba ukąszeń przez nią jest niewielka, co roku wiele tych gadów ginie z rąk wystraszonych ludzi - powiedział Edward Marszałek. Podkreślił, że "żmija jest stworzeniem pożytecznym, pełniącym ważną rolę w naturze".

  Patrzmy pod nogi

  Leśnicy zalecają, żeby podczas wycieczek do lasu zakładać solidne, wysokie buty, które w zasadzie zabezpieczą nas przed ukąszeniami. Spotkanie z tym gatunkiem jest możliwe i trzeba zachować ostrożność.

  - W miejscach, gdzie gad ten występuje liczniej, leśnicy oznaczyli tak zwane żmijowiska. Powinno to zwiększyć czujność spacerujących po lesie -  powiedział Marszałek.

  Polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych są ich ulubionym środowiskiem. Dla żmij miejscem rozrodu mogą być nawet przydomowe ogródki skalne. Szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają dobre warunki termiczne.

  Ukąszenie żmii

  Potencjalne ofiary żmija ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli ten nie da jej powodu ku temu. - Zwykle atakuje odruchowo, gdy nie mają możliwości ucieczki - dodał Marszałek.

  Jej ukąszenie nie boli. Zostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach. Jad działa głównie na układ nerwowy. Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu.

  Ukąszenia mogą być rzeczywistym zagrożeniem dla życia dzieci, bo toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Jad żmii jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu. Zaraz po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

  Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany barwne żmij: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie (tzw. wstęga kainowa) i znak "x" na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....