Informacje
 • Zima nie daje za wygraną.
  Miejscami zrobiło się biało

  11-03-2019 12:03 Relacje wysyłacie na Kontakt 24
  Śnieg w Łodzi Foto: stevenlodz, Robert/ Kontakt 24 | Video: stevenlodz/ Kontakt 24

  W poniedziałkowy poranek w Łodzi sypał śnieg. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wasze pogodowe relacje. Śnieg spadł też w wyższych partiach Beskidów. Ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ostrzega, że warunki na szlakach turystycznych poważnie się pogorszyły.

  Reporter o nicku stevenlodz przesłał nagranie, na którym widać sypiący śnieg, a także zdjęcia białych ulic i chodników. W Łodzi spadło około 0,5 centymetra śniegu.

  - Żeby troszkę więcej śniegu spadło, żeby trochę zimniej się zrobiło - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 mieszkaniec Łodzi.

  Nagrałeś ciekawe zjawisko atmosferyczne? Prześlij je na Kontakt 24.

  Zimowa aura w górach

  - Śnieg sypał powyżej 1000 metrów nad poziomem morza. Spadło go kilka centymetrów, między innymi na Babiej Górze i w rejonie Pilska - mówił GOPR-owiec Szymon Wawrzuta. Dodał, że w wyższych partiach Beskidów aura wciąż jest zimowa. Powyżej 1000 m. n.p.m. leży od 30 centymetrów do ponad 100 centymetrów śniegu w rejonie Pilska, Romanki i Babiej Góry.

  Warunki na szlakach turystycznych są trudne. - Wcześniej padał deszcz, ale w nocy się ochłodziło. Temperatura spadła poniżej zera stopni Celsjusza. Na szlakach jest bardzo ślisko. Wieje silny wiatr. Apelujemy o ostrożność - powiedział ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku.

  Na Babiej Górze obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Istnieje niewielka groźba zejścia lawiny na bardzo stromych stokach, głównie w żlebach, zagłębieniach terenowych, a także w miejscach za przełamaniami terenu i w rejonach odłożenia większych ilości śniegu.

  Na Śnieżce - najwyższym szczycie Karkonoszy - leży 215 centymetrów śniegu.

  Lawinowa dwójka w Tatrach

  Również w Tatrach nie jest bezpiecznie - obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  - Stale wieje jakieś 12-13 metrów na sekundę, czyli bardzo silny i porywisty wiatr. Jednocześnie sypie śnieg i jest on przenoszony. Został podwyższony stopień lawinowy do drugiego, czyli umiarkowanego stopnia - powiedział ratownik TOPR. Dodał, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nad Morskim Okiem leży 114 centymetrów śniegu, na Hali Gąsienicowej - 92 cm.

  Silny wiatr wiejący w nocy powalił na szlaki drzewa, które są sukcesywnie usuwane. Z powodu dużych utrudnień, odradzamy wyjść w rejon Morskiego Oka - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

  Wasze pogodowe relacje:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...