Informacje
 • "Zażywał kąpieli, zachowywał się wesoło". Bóbr w bałtyckich falach

  14-02-2020 12:54 Materiały dostaliśmy na Kontakt 24
  Bóbr wszedł do domu Foto: Kontakt 24 | Video: OSP KSRG Czarnolas

  Bóbr to zwierzę ziemnowodne, ale na pewno nie morskie. Czasami jednak można natknąć się na niego nad polskim morzem. Jeden z Reporterów 24 uwiecznił bobra zażywającego kąpieli w bałtyckich falach. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  - To było wczoraj (13 lutego) około godziny 13. Byłem na spacerze z synem i przyglądaliśmy się falom. Nagle zobaczyliśmy czarną kłodę. Na początku myśleliśmy, że to drewno, ale zaczęło się ruszać. Kolejnym podejrzeniem była foka. Obok stoi znak, świadczący, że w tej okolicy można je spotkać. Kiedy podeszliśmy bliżej, naszym oczom ukazał się bóbr - relacjonował pan Sławek, autor nagrania.

  - Zażywał kąpieli, zachowywał się dosyć wesoło. Wokół zebrało się sporo osób, ale poprosiliśmy, żeby odeszli, bo zwierzę wyglądało, jakby po skończonej kąpieli chciało się przedostać na mokradła. Nigdzie tego nie zgłaszaliśmy. Kiedy wracaliśmy ze spaceru, bobra już nie było - przekazał.

  Pan Sławek zauważył bobra w Grzybowie (Zachodniopomorskie), gdzie spędza ferie z rodziną.

  - Bobry widywane są na plażach lub kiedy pływają w Bałtyku. Nie jest to rzadki widok - powiedziała w rozmowie z tvnmeteo.pl doktor Iwona Pawliczka vel Pawlik, kierownik Stacji Morskiej im. Profesora Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Trudno jest powiedzieć, co rzadziej można spotkać nad morzem - fokę czy bobra.

  BYŁEŚ ŚWIADKIEM CZEGOŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ

  Biologia gatunku

  Bób europejski (Castor fiber) jest największym gryzoniem występującym w Europie. Należy do rodziny bobrowatych (Castoridae). Długość ciała dorosłego osobnika wynosi od 75 do 100 centymetrów, ogona 30-40 cm. Futro bobra jest błyszczące i miękkie, zazwyczaj brązowe. Jako zwierzęta roślinożerne, żywią się prawie wszystkimi gatunkami roślin przybrzeżnych i wodnych, występujących w środowisku, w którym żyją.

  Bobry  są  przystosowane  do  ziemnowodnego  trybu  życia.  Zasiedlają  różnego typu cieki i zbiorniki wodne, w tym rzeki, strumienie i potoki, rowy melioracyjne, jeziora i bagna. Gatunek ten przeważnie preferuje środowiska słodkowodne w sąsiedztwie lasów, jednak można go spotkać również na terenach rolniczych, obszarach podmiejskich i w miastach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...