Informacje
 • Zalążek trąby powietrznej na Dolnym Śląsku

  20-07-2020 17:02 Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Pogoda na dziś Foto: Kontakt 24/Mateusz Gancarczyk | Video: TVN24

  Tak zwaną tubę, czyli zalążek trąby powietrznej, na zdjęciach uwiecznił Reporter 24. Zjawisko zauważył niedaleko Karpacza, a relację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  W poniedziałek pogoda w Polsce była gwałtowna, w wielu regionach grzmiało i padał deszcz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem.

  Zalążek trąby

  Mieszkańcy Karpacza i okolic mieli okazję zobaczyć w poniedziałek formujący się na niebie lej kondensacyjny. Autorem zdjęć jest Reporter 24 Mateusz Gancarczyk.

  Był to zalążek trąby powietrznej, czyli tak zwana tuba. Nad Dolnym Śląskiem przemieszczał się front burzowy, tak zwana linia nawałnic, więc były warunki do utworzenia się trąby powietrznej - tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Na froncie rozwijały się wysokie chmury burzowe z silnymi prądami powietrza, dzięki którym mogła utworzyć się trąba.

  Strażacy z Karpacza mieli jedno zgłoszenie. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że interwencja nie jest potrzebna. - W całym powiecie jeleniogórskim mieliśmy siedem zgłoszeń w związku z opadami. Cztery z nich po przyjeździe na miejsce ocenione były jako niewymagające interwencji, trzy z nich to były drobne zgłoszenia. Była to niewielka ilość wody na posesji czy usunięcie wody z piwnicy - przekazał w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 mł. kpt. Krzysztof Zakrzewski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

  JEŚLI CHCECIE PODZIELIĆ SIĘ Z NAMI CZYMŚ CIEKAWYM, NA KONTAKT 24 MOŻECIE PRZESŁAĆ NAM SWOJE RELACJE.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....