Informacje
 • Zalany stadion, ulice pełne wody, uszkodzone budynki. Sobotnie ulewy nad Polską

  23-08-2020 10:10 Materiały dostaliśmy na Kontakt 24
  Mieszkańcy Kłodzka o zalaniach Foto: TVN24 | Video: TVN24/Tomasz S.

  Sobota przyniosła gwałtowną pogodę w Polsce. Potężna ulewa zalała dolnośląskie Kłodzko, podtapiając też mieszkania, piwnice i stadion piłkarski. W innych regionach kraju uszkodzone zostały budynki. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze pogodowe relacje.

  Sobota była burzowa w całym kraju. Obowiązywały alarmy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert SMS z ostrzeżeniem dla mieszkańców przebywających na terenie 11 województw.

  Interwencje straży pożarnej

  W związku z burzami ostatniej doby straż pożarna interweniowała 503 razy, z czego na Śląsku było 146 interwencji - przekazał młodszy brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

  Jak przekazał Kierzkowski, interwencje związane z burzami polegały głównie na usuwaniu skutków intensywnego deszczu. Najwięcej było ich w woj. śląskim - 146, w dolnośląskim - 93, w małopolskim - 58, zaś w opolskim - 50. W wyniku burz nikt nie został poszkodowany.

  Ulewa nad Kłodzkiem

  W sobotę ulewa z gradem i silnym wiatrem przeszła nad Kłodzkiem i Kotliną Kłodzką (województwo dolnośląskie). W mieście zalane zostały ulice, budynki, restauracje oraz sklepy. Trwa szacowanie szkód.

  Dyżurny dolnośląskiej straży pożarnej poinformował w niedzielę, że w sumie był 70 interwencji związanych z ulewą w Kłodzku i okolicy.

  Oberwanie chmury zaczęło się po godz. 15, a intensywne opady trwały około pół godziny. W ciągu kilkunastu minut spadło 47 litrów wody na metr kwadratowy, zamieniając ulice w rwące rzeki.

  Największe zniszczenia to uszkodzone nawierzchnie dróg m.in. ul. Bohaterów Getta, Hołdu Pruskiego, Korczaka. Ta ostatnia z powodu uszkodzenia nawierzchni jest zamknięta i musi zostać naprawiona. Zalana została także Podziemna Trasa Turystyczna.

  - Nagle z ulicy zrobiła się rzeka - stwierdził autor jednego z nagrań.

  Zalane boiska i odwołany mecz

  W wyniku ulewy w Kłodzku nie odbył się mecz piłkarski. - W ciągu 25 minut zostało zalane trzy czwarte stadionu - powiedział w sobotę koordynator ds. sportowych i technicznych Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłodzku Bogdan Bachmatiuk. Pod wodą znalazły się też inne boiska oraz plac zabaw.

  - Nie możemy w ogóle wjechać samochodem terenowym, gdyż woda jest powyżej 75 centymetrów na ulicy. (...) Całe sprzątanie zajmie nam około dwóch-trzech dni, gdyż naniesione błoto, ziemia są w znacznym stopniu zanieczyszczone - mówił Bachmatiuk.

  Uszkodzone budynki na Opolszczyźnie

  W województwie opolskim burza spowodowała uszkodzenia czterech budynków, w tym jednego mieszkalnego i trzech gospodarczych. Nikt nie odniósł obrażeń. W Kędzierzynie-Zalane zostały też piwnice.

  Jak poinformował oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, odnotowano około 50 wezwań. Najwięcej interwencji było w powiecie strzeleckim i krapkowickim.

  Interwencje na Śląsku

  W związku z burzami i silnym wiatrem śląscy strażacy odnotowali ponad 140 interwencji. Dotyczyły między innymi zalanych piwnic i ulic, oderwanych konarów i przewodów elektrycznych zerwanych przez drzewa. Najwięcej pracy strażacy mieli w Sosnowcu, gdzie byli wezwani blisko 20 razy.

  Gwałtowna pogoda na Waszych relacjach

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy pogodowe relacje, pokazujące jak gwałtowną aurę przyniosła sobota.

  JEŻELI JESTEŚ ŚWIADKIEM CZEGOŚ CIEKAWEGO, PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...