Informacje
 • Zalane drogi, połamane gałęzie. Burze i ulewy w Sudetach

  14-08-2020 21:58 Gwałtowna pogoda w Polsce
  Ulewy nad Wałbrzychem Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Piątek przyniósł gwałtowną aurę w części kraju. Nad Wałbrzychem przeszła burza, której towarzyszyły intensywne opady deszczu. Wiał też silny wiatr, który łamał gałęzie.

  Burze pojawiły się w piątek na południu Polski. Wyładowaniom towarzyszyły opady deszczu i wiatr wiejący w porywach do 80 kilometrów na godzinę.

  Jak informował IMGW po godzinie 13, w ciągu godziny na stacji w Boguszowie koło Wałbrzycha spadło 41,7 litra wody na metr kwadratowy. Burze były niemal stacjonarne, a natężenie 10-minutowe opadów sięgało 15-18 l/mkw.

  Interwencje na Dolnym Śląsku

  Na Dolnym Śląsku strażacy interweniowali 50 razy. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic, dróg i powalonych konarów drzew. Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, najwięcej zdarzeń odnotowano w Wałbrzychu, Kłodzku czy Ząbkowicach Śląskich.

  W samym Wałbrzychu i okolicach strażacy wyjeżdżali około 20 razy do usuwania skutków gwałtownych opadów deszczu. - Większość interwencji dotyczyła zalanych piwnic, zalanych ciągów komunikacyjnych, a także usuwania konarów drzew, które znajdowały się na jezdni - przekazał rzecznik Powiatowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu kpt. Tomasz Kwiatkowski. Dodał, że zalana została między innymi ulica Chrobrego w centrum miasta, gdzie ruch był przez pewien czas sparaliżowany. Poważnie zalane zostały tam piwnice w trzech budynkach.

  - Tydzień temu też mieliśmy podobna akcję, to było 15-20 minut. Ja patrzę przez swoje okno i jest takie bajoro z błotem - opowiadała w rozmowie z TVN24 pani Małgorzata, mieszkanka Wałbrzycha. Dodała, że zgłaszała to na pogotowie techniczne. Po ulewach woda w piwnicy sięgała trzeciego stopnia schodów.

  Utrudnienia przy dworcu w Wałbrzychu

  Jak dodał Kwiatkowski, wcześniej przy dworcu Wałbrzych Miasto pracownicy kolei udrażniali przejazd kolejowy. Był zanieczyszczony przez nanosy, które przyniosła woda, prawdopodobnie z terenu budowy obwodnicy Wałbrzycha, która oddalona jest o około 150 metrów od tego miejsca.

  Rzecznik wałbrzyskiej straży poinformował, że obecnie wszystkie drogi na terenie miasta są już przejezdne.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...