Informacje
 • Żaby próbują przejść przez jezdnię.
  Bez pomocy ludzi się nie uda

  11-04-2018 12:07 Wielka akcja w Szczecinie i na Podlasiu
  Żaba pożarła węża Foto: PAP/Marcin Bielecki | Video: Townsville - Snake Take Away and Chapel Pest Control

  Wejście na jezdnię kończy się na ogół tragicznie dla wielu żab i ropuch. Na pomoc płazom ruszyli mieszkańcy Podlasia i Szczecina, którzy próbują uchronić je od spotkania z rozpędzonymi pojazdami.

  Na Podlasiu i w Szczecinie ruszyła akcja ratowania płazów. Na wybranych trasach stawiane są płotki, zwane żabiankami, umożliwiające wyłapanie i przeniesienie zwierząt przez drogę w bezpieczne miejsce. Ma to ułatwić migrację płazom.

  Biebrzanie pomagają żabom

  W akcji na Podlasiu na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego biorą udział jego pracownicy, studenci uniwersytetu w Białymstoku, mieszkańcy oraz dzieci. Pomocy wymagały głównie żaby trawne, ropuchy szare i żaby moczarowe, płazy z grupy żab zielonych, było też kilkanaście traszek zwyczajnych. W poprzednich latach znajdywano też bardzo rzadkie grzebiuszki ziemne.

  Płotki stanęły na trasie między Osowcem i Laskowcem, na odcinku prawie 400 metrów. Dzięki wieloletnim badaniom biologów udało się dowieść, że co roku w tym miejscu ginie najwięcej zwierząt, także płazów.

  Przy płotkach uczestnicy akcji wkopują wiaderka, do których wpadają płazy. Zgodnie z informacjami rzeczniczki uniwersytetu Katarzyny Dziedzik, wiaderka są kontrolowane dwa razy na dobę.

  Białowieża też chroni ropuchy przed samochodami

  Pomocy płazom w migracjach udzielają także pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego. W czterech miejscach ustawiono już łącznie około 1,5 kilometra płotków, co ma zapobiec wchodzeniu żab i innych płazów na jezdnię i uchronić je przed rozjechaniem przez samochody.

  Tutaj płazy też wpadają do wiaderek rozstawionych co kilkanaście metrów po wewnętrznej stronie barier i są przenoszone do miejsc, gdzie mogą złożyć skrzek.

  Bufo bufo na Smoczej w Szczecinie

  Kilka dni temu pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie już po raz kolejny zorganizowali akcję, która ma pomóc ropuchom (łac. Bufo bufo) i innym płazom, próbującym przedostać się przez ruchliwą ulicę Smoczą. To jedno z najbardziej uczęszczanych przez żaby miejsc w tym mieście.

  - Wokół drogi ustawiane są żabianki, czyli siatki, które uniemożliwiają ropuchom swobodne przechodzenie. Ponadto wykopywane są doły pułapki i w rękawicach ochronnych, ponieważ mają trującą, drażniącą substancję, można ropuchy przenosić - relacjonuje w rozmowie z Radiem Szczecin Anna Ołów-Wachowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

  Pracownicy ZDiTM będą pomagać płazom przynajmniej do końca kwietnia. W ubiegłym roku udało się uratować ponad 2500 żabich migrantów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pomoc
  Gdzie zgłosić wysyp płazów?
  ~Sylka /2019-04-26 07:33
 • OBŁUDA I BRAK SAMOKRYTYCYZMU
  TO JEST OBŁUDA I KRÓTKOWZROCZNOŚĆ TEGO GATUNKU SAM BUDUJE DRAGI DLA CHEMICZNYCH SAMOCHODÓW I POTEM TWIERDZI ŻE POMAGA ZWIERZĘTOM JE PRZEJŚĆ NIE MA NA TO USPRAWIEDLIWIENIA .
  ~CZARNY /2018-04-13 16:59
 • Tak to jest...
  Tak to jest, jak debil bez przemyślenia kreśli na mapie trasę drogi, nie biorąc pod uwagę, że będzie ona maskarą dla innych stworzeń...
  ~Johann /2018-04-11 12:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...