Informacje
 • Za ciepło i za mało śniegu.
  Niedźwiedzie jeszcze nie poszły spać

  04-12-2017 20:04 Do Polski przyleciały ptaki na zimowanie
  Niedźwiedzica z małymi w Bieszczadach Foto: Shutterstock | Video: Nadleśnictwo Baligród

  Bytujące na Podkarpaciu niedźwiedzie nadal są aktywne. W ostatnich dniach swoje tropy zostawiły między innymi w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. Natomiast na zimowanie z północnej Skandynawii do południowo-wschodniej Polski przyleciały już nieczęsto spotykane u nas czeczotki.

  Po ostatnich opadach śniegu, w niedzielę miejscami spadło go nawet 20 centymetrów, na świeże tropy niedźwiedzi natrafiono w wielu miejscach. Pojawiły się w lasach kilku bieszczadzkich nadleśnictw, między innymi: Rymanów, Baligród, Cisna, Lutowiska i Stuposiany.

  - Drapieżniki nadal intensywnie żerują – powiedział w poniedziałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  Potrzebują więcej śniegu

  Przypomniał, że podkarpackie misie w sen zimowy zapadają dopiero wtedy, kiedy spadnie co najmniej pół metra śniegu, a przez kilka dni termometry będą pokazywały poniżej 10 stopni mrozu.

  - W wielu miejscach, odwiedzanych przez niedźwiedzie, umieszczone zostały tablice ostrzegające o możliwości spotkania z nimi - powiedział rzecznik krośnieńskiej RDLP.

  Przybyło misiów

  Jeszcze kilka lat temu na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, bytowało niespełna 100 niedźwiedzi. - Obecnie jest ich 200. W lasach Podkarpacia skupione jest ponad 90 procent polskiej populacji tego drapieżnika - podkreślił Marszałek.

  Dorosłe osobniki ważą około 300 kilogramów i dożywają 50 lat.

  Ptaki odleciały wcześniej

  Natomiast tegoroczny nieurodzaj nasion i owoców dzikich drzew oraz krzewów sprawił, że zdecydowana większość ptaków odleciała dość wcześnie na zimowiska do krajów południowych i zachodnich. - Nawet takie gatunki jak na przykład kos, kwiczoł, grubodziób, których zimą zazwyczaj u nas nie brakuje, tej jesieni wyemigrowały z naszych lasów i ogrodów - powiedział dyrektor Magurskiego Parku Narodowego dr Marian Stój.

  Dodał, że w ich miejsce na Podkarpaciu pojawiły się niektóre gatunki ptaków, na przykład północnej Skandynawii.

  - Są wśród nich dość duże stada czeczotek, które raczej sporadycznie i nieregularnie odwiedzają zimą nasz kraj. Niewykluczone, że może to zapowiadać śnieżną i mroźną zimę – zauważył dr Stój.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...