Informacje
 • Z ziemi polskiej do włoskiej.
  Choinka dla papieża wybrana

  08-11-2017 14:59 Świerk pochodzi z nadleśnictwa Gołdap
  Świerk z Gołdapi Foto: TVN24 | Video: TVN24

  W tym roku na placu Świętego Piotra w Watykanie stanie choinka z Polski, a dokładnie z Nadleśnictwa Gołdap. Zapalenie świeczek na świerku odbędzie się siódmego grudnia z udziałem polskiej delegacji.

  Na placu św. Piotra w Watykanie stanie choinka z Nadleśnictwa Gołdap. Zapalenie świeczek na świerku odbędzie się siódmego grudnia z udziałem polskiej delegacji.

  Wybór drzewka na tę wyjątkową choinkę nie był prosty. Poprzedzały go długotrwałe ustalenia i poszukiwania. Już dwa lata temu biskup ełcki Jerzy Mazur przedstawił pomysł dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i leśnicy zaczęli rozglądać się za świerkiem, który miałby odpowiednią wysokość (około 25 metrów) i grubość. Jego gałęzie muszą być równomiernie rozłożone na pniu i tworzyć gęstą, jak najniżej osadzoną koronę. Spośród kilkunastu wytypowanych drzew wstępnie wskazano pięć.

  Z ziemi polskiej prosto do Włoch

  Ostatecznie wybrano świerk, który rośnie w lasach Nadleśnictwa Gołdap (RDLP w Białymstoku). Drzewo ma wysokość około 28 m i pierśnicę powyżej 80 cm. Ma długą, zwartą koronę o rozpiętości około dziewięciu metrów.

  Na trzydziestometrowej przyczepie wyruszy w długą drogę do Rzymu, po wcześniejszym oficjalnym pożegnaniu na placu Jana Pawła II w Ełku, które odbędzie się 11 listopada.

  Świerk z Puszczy Rominckiej przez kilka tygodni będzie cieszył oczy zgromadzonych na placu św. Piotra.

  Trudna operacja logistyczna

  Głównym problemem przy ścinaniu świerku było to, żeby tak ściąć świerk, abygo nie uszkodzić. Lina przyczepiona do czubka drzewa miała za zadanie uchronić je przed  gwałtownym upadkiem. Teraz drzewo przejedzie około 2000 kilometrów, by trafić do papieża.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • drewno
  Pozwolenie na ścinkę było? Naprawdę piękne drzewko było bo teraz to już drewno.
  ~SAS /2017-11-10 18:43
 • Ochrona Środowiska
  Gdzie ten piękny okaz ma większą rolę do spełnienia? w lesie jako schronienie dla wszystkich istot i jako fabryka tlenu,czy w Watykanie jako śmieszna kukiełka,a później sterta trocin.
  ~sprawiedliwy /2017-11-08 15:20
 • szkoda dla tego lewaka...
  szkoda drzewa...
  ~jacek /2017-11-08 13:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...