Informacje
 • "Z drogi wbiegł na pole i tam zgubił poroże"

  02-05-2019 13:36 Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Jelenie na rykowisku Foto: Kontakt 24 / Agnieszka | Video:  

  Reporterka 24 spotkała na swojej drodze białego daniela. Zwierzę wybiegło na pole i skacząc nagle zrzuciło poroże. Nagranie z województwa zachodniopomorskiego otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Tę niecodzienną sytuację na nagraniu uchwyciła Agnieszka. Zarejestrowała ją 1 maja około godziny 14 w Karpnie na Pojezierzu Drawskim (Zachodniopomorskie).

  - Pochodzę ze Szczecina, a w Karpnie jestem na urlopie z okazji majówki. To piękna okolica, wszędzie lasy i pola, blisko natury. Wracałam samochodem do agroturystyki, w której stacjonuję i zauważyłam, że na środku drogi stoi biały daniel. Byłam zaskoczona. To piękne zwierzę. Zwolniłam i wyciągnęłam telefon, bo to taki nietypowy widok. On po chwili zaczął skakać i uciekać. Z drogi wbiegł na pole i tam zgubił poroże - relacjonowała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Agnieszka.

  - Nigdy nie miałam okazji zobaczyć czegoś takiego. Bardzo się cieszę, że udało mi się go uwiecznić. Nie wychodziłam później z samochodu, bo nie wiedziałam, gdzie pobiegł, a nie chciałam go bardziej spłoszyć - dodała.

  Zobacz nagranie, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

  Zrzucanie poroża

  - Poroże danieli co roku odpada i odbudowuje się tuż przed bekowiskiem, które trwa od października do listopada - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Rafał Zubkowicz z Lasów Państwowych. Zaznaczył, że dzieje się tak u samców saren, jeleni, danieli i łosi. Termin bekowisko oznacza okres godowy danieli.

  - Bytujące w lasach daniele zaczepiają porożem o krzewy, gałęzie i drzewa i samoczynnie je zrzucają. Czasami mogą chodzić nawet z jedną łopatą - dodał. U łosi i danieli poroże nazywane jest od swojego kształtu łopatami. Jak podkreślił Zubkowicz, zwierzę z tego nagrania prawdopodobnie było zestresowane, a tak szybkie zrzucenie poroża spowodowane było gwałtownymi skokami i biegiem.

  Wśród danieli dość często spotyka się osobniki o białym lub czarnym umaszczeniu. Taka barwa nie jest wynikiem albinizmu lub melanizmu, ale zwykłą odmianą umaszczenia danieli, które może występować w różnych odcieniach.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Poroże
  I nie poszła po poroże? Dziwne, przecież to niezłe znalezisko...
  ~Zbychu /2019-05-03 01:10
 • O moj Boze,
  zgubil poroze, jak go wilk dorwie,
  kto mu pomoze? Moze Ty, moze?
  troll ejbus /2019-05-02 16:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...