Informacje
 • Wzrosło ryzyko pożarów w części polskich lasów

  31-03-2021 20:19 Miejscami jest niebezpiecznie
  Pogoda na noc 17/18.05 Foto: Shutterstock/IBL | Video: tvnmeteo.pl

  W niektórych polskich lasach rośnie ryzyko pożarowe. Sytuacja najpoważniej wygląda na północy i południowym zachodzie kraju.

  W lasach na terenie pięciu województw - na północy i zachodzie kraju - prognozowany jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Na pozostałym terenie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe, a na wschodzie i w centrum kraju występuje brak zagrożenia.

  Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że najwyższy poziom zagrożenia pożarowego dotyczy lasów na przeważającym terenie województw dolnośląskiego i pomorskiego oraz w południowej części województwa lubuskiego, północnej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.

   

  Brak ryzyka

  Lepsza sytuacja występuje natomiast na pozostałym terenie wspomnianych województw, a także w województwach: opolskim, śląskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy województw mazowieckiego i podlaskiego, gdzie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe.

  Z kolei w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim zagrożenie pożarowe w zasadzie nie występuje.

  Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego – od 1 marca do 30 września.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....