Informacje
 • Wyślij swoją "focię" w kosmos

  09-01-2013 18:33 Akcja promująca lot polskiego satelity
  Wyślij swoją "focię" w kosmos

  Twoje zdjęcia lub film powędrować daleko w przestrzeń kosmiczną

  fot. Shutterstock

  Sfotografuj lub sfilmuj siebie, swojego psa, ulubione miejsce, kartkę z tekstem, czy cokolwiek innego i wyślij je w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz. Czasu wcale nie zostało tak wiele.

  Akcja promująca polskie satelity naukowe jest częścią projektu BRITE-PL, w ramach którego Polska wyśle na orbitę okołoziemską dwa satelity naukowe. Będą to pierwsze takie obiekty w kosmosie latające pod polską "banderą".

  W ubiegłym roku na orbicie znalazł się już polski satelita PW-Sat, ale nie miał on zadań naukowych, a był tylko testem technologicznym.

  W długą podróż

  Polskie satelity powstają w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Satelity Heweliusz i Lem będą działać we współpracy z satelitami kanadyjskimi i austriackimi, tworząc razem konstelację do prowadzenia obserwacji pulsacji najjaśniejszych gwiazd w galaktyce. Będzie obserwowanych kilkaset gwiazd Drogi Mlecznej, a analiza uzyskanych danych pozwoli lepiej poznać wewnętrzną budowę tych ciał niebieskich.

  Na pokładzie Heweliusza

  W ramach akcji "Zdjęcie w kosmos" można nadsyłać zdjęcia i materiały filmowe na adres zdjeciewkosmos@gmail.com w terminie do 25 stycznia br. Materiały, które będą spełniały warunki regulaminu, zostaną umieszczone na karcie pamięci, która znajdzie się na pokładzie satelity Heweliusz i poleci w kosmos.

  Specjalne certyfikaty

  Zdjęcia nie mogą przekraczać 300 kB, a materiały filmowe 1 MB. Preferowane są pliki w formatach JPG oraz mp4. Każdy chętny może nadesłać do 5 zdjęć oraz 1 film. Uczestnicy akcji otrzymają e-mailowo certyfikaty potwierdzające wysłanie zdjęcia w przestrzeń kosmiczną.

  Akcję promującą start polskich satelitów naukowych przygotowały Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Spółdzielnia Socjalna "Fajna Sztuka".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...