Informacje
 • Wypadek pod Rysami.
  W Tatrach panują trudne warunki

  25-02-2020 19:26 Obowiązuje lawinowa "dwójka"
  Po turystkę wyleciał śmigłowiec TOPR Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Na szlaku w okolicach Czarnego Stawu pod Rysami z wysokości upadła kobieta. Po ranną turystkę wyruszyła piesza wyprawa.

  Kobiecie na ratunek ruszyli we wtorek ratownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Z bazy w Zakopanem wystartował śmigłowiec, ale z uwagi na złe warunki pogodowe nie dotarł na miejsce wypadku. Po ranną turystkę wyruszyła więc piesza wyprawa.

  - Przed godziną 19 kobieta została przekazana karetce czekającej przy schronisku. Nasza akcja jednak zakończy się dopiero, kiedy ratownicy wrócą do bazy do Zakopanego. Kobieta została przyniesiona na noszach - powiedział w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 dyżurny ratownik TOPR.

  Jak informuje TPN, w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Jest bardzo ślisko. Szlaki dojściowe do schronisk w większości pokryte są warstwą lodu. W związku z tym zaleca się zabierać ze sobą raczki i kijki trekkingowe. Powyżej górnej granicy lasu pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Na grani w wielu miejscach z uwagi na brak pokrywy śnieżnej wystają kamienie, a miejscami śnieg jest grząski i przepadający.

  Drugi stopień zagrożenia lawinowego

  W komunikacie TPN czytamy, że szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy. W dalszym ciągu zapowiadane są silne podmuchy wiatru, które mogą powodować łamanie gałęzi i drzew.

  W Tatrach obowiązuje drugi, w rosnącej, pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach - umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

  Wiatr z opadami śniegu może zwiększać lokalne zagrożenie lawinowe. Wybierając się w wyższe partie gór, należy posiadać duże doświadczenie górskie oraz odpowiedni sprzęt - przypominają ratownicy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...