Informacje
 • Wygląda jak pleń, ale pełza inaczej. Reporter 24 uchwycił fascynujące skupisko

  09-10-2020 16:45 Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Stworzenia wybrały się w drogę Foto: Jacek/Kontakt 24 | Video: Jacek/Kontakt 24

  Pan Jacek z Rudy Śląskiej nagrał pełzające stworzenia przypominające pleń i wysłał je na Kontakt 24.

  Zjawisko pełzających larw muchówek ziemiórki pleniówki znane jest z Bieszczad i nazywane jest pleniem. W tym roku zaobserwowano je w lipcu.

  Nagranie, które otrzymaliśmy na Kontakt 24 od internauty Jacka z Rudy Śląskiej, pokazuje łudząco podobne zjawisko, choć sposób pełzania sfilmowanych stworzeń jest inny. Aby wyjaśnić tę wątpliwość, skontaktowaliśmy się z entomologiem, profesorem Stanisławem Ignatowiczem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

  Zaczęły smigracje

  Jak przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl profesor Ignatowicz, nagranie może przedstawiać larwy muchówek z rodziny komarnicowatych albo krocionogi z rodziny wijów, należącej do gromady dwuparców. Dodał, że otrzymuje sygnały o skupianiu się i przedostawaniu do domów tych drugich.

  Profesor Ignatowicz przekazał, że masowe migracje krocionogów są znane od dawna. Często gromadzą się one w dużej liczbie na trawnikach, wokół domów, a część wchodzi do wewnątrz budynków i zasiedla piwnice. "Były przypadki tak licznej migracji krocionogów na tory kolejowe, że żywa masa tych stawonogów zatrzymywała pociągi" - czytamy na jego stronie internetowej.

  Krocionogi (Julida) stanowią rząd w typie stawonogów. Są to zwierzęta średniej wielkości, liczące od 2 do 47 milimetrów długości, o ciele silnie wydłużonym i walcowatym. "Ciało krocionogów pokrywa twardy zewnętrzny pancerz, zawierający dużo soli wapniowych (dlatego chrzęszczą, gdy są przypadkiem rozdeptywane)" - czytamy.

  Zobacz nagranie pełzających stworzeń:

  Czym jest pleń?

  Pleń to pełzająca wspólnie grupa larw muchówek gatunku ziemiórka pleniówka (Sciara militaris). Jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Połączenie się setek lub tysięcy larw w jedną, zwykle wielowarstwową strukturę przypomina węża. Larwy wykazują dużą synchronizację ruchów, której efektem jest przemieszczanie się. Wędrują w ten sposób, gdy poszukują pożywienia. Pomaga im to zmniejszyć ryzyko spotkania z silniejszymi od siebie osobnikami. Ze względu na rzadkość występowania trudno nawet określić okoliczności sprzyjające jego pojawianiu się.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...