Informacje
 • Wiosną łatwiej spotkać żmije.
  Atakują, gdy nie mają drogi ucieczki

  14-05-2018 13:17 Stanowią realne zagrożenie
  Turyści i eksperci o spotkaniach ze żmijami Foto: Wikipedia/Jacek Proszyk (CC BY-SA 4.0) | Video: TVN24

  Trwa okres lęgowy żmij. Sprzyja im w szczególności wysoka temperatura. Sprawdź, jak zareagować, jeżeli spotkasz żmiję i co zrobić w przypadku ukąszenia.

  Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Gady z tego gatunku zamieszkują łąki i lasy w całym kraju. Wiosną mają okres godowy, dlatego łatwiej jest o spotkanie z nimi. W szczególności podczas ciepłych, słonecznych dni.

  Żmije są zwierzętami płochliwymi, które w przypadku zagrożenia najczęściej uciekają do swoich nor, w sterty gałęzi lub kamieni. Jednak, jeśli zostanie zaskoczona i nie znajdzie drogi ucieczki, odruchowo zaatakuje. Dla niektórych taki atak może zakończyć się nawet śmiercią.

  Jak się zachować, gdy zobaczymy żmiję?

  - Teraz szczególnie możemy te zwierzęta napotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Jeśli je spotkamy, to najlepiej zejść im z drogi. Żmija nie zaatakuje człowieka, jeśli nie czuje się zagrożona. To od nas zależy, czy sprowokujemy ją do ataku - powiedział przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.

  Atak może nastąpić, gdy turysta niechcący nadepnie zwierzę.

  - To dlatego trzeba bardzo uważać idąc przykładowo przez łąkę. Dobrze mieć kij, którym odgarniemy trawę. Jeśli usłyszymy, że coś się w niej przesuwa, to najlepiej przejść obok - dodał przyrodnik.

  Leśnicy zalecają, żeby podczas wycieczek do lasu zakładać solidne, wysokie buty, które powinny zabezpieczyć przed ukąszeniami.

  Mogą stanowić zagrożenie życia

  Samo ukąszenie żmii nie boli. Pozostają po nim jedynie dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy pojawiają się po 15-20 minutach.

  Jad żmii działa głównie na układ nerwowy. Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, ze względu na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu.

  - Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci. Toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary - poinformował rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  Jad tego gada jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu. Zaraz po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

  Uważaj na psa

  Żmije stanowią również realne zagrożenie dla życia naszych pupili. W przypadku spacerów na terenach naturalnego występowania tych gadów, zaleca się trzymanie ich na smyczy. W przypadku ukąszenia należy bezzwłocznie zabrać psa do weterynarza. Dwie pierwsze godziny mogą przesądzić o życiu zwierzęcia.

  W Polsce wyróżnia się trzy odmiany barwne żmij: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie (tzw. wstęga kainowa) i znak "x" na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.

  Żmija zygzakowata, podobnie jak wszystkie polskie gady, objęta jest ochroną gatunkową od 1986 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • spotkać żmije?
  raczej zaskroniec czy padalec różni sie tym od żmiji że są inaczej ubarwione ale są gatunkami najczęściej widywanymi dlatego takie porównanie z waszej strony -prosze sie przyjżeć wężowi o nazwie gniewosz plamisty żyjący w Polsce i porównać do żmiji zygzakowatej
  ~kris 1973 /2018-05-14 17:50
 • Żmija
  Żmija zygzakowata to nie jest czarna mamba.
  A jeśli jad jest szkodliwy dla osób pod wpływem alkoholu to oznacza, że w ogóle Polacy nie powinni wchodzić do lasu, przecież alkohol nie stanowi problemu, żeby prowadzić samochów, albo wsiąść na rower.
  cavok /2018-05-14 14:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...