Informacje
 • Widzieli już Zenka, teraz spotkali kolejne.
  Rysie mieszkają w okolicach Szczecina

  24-07-2020 07:34 W Nadleśnictwie Bierzwnik
  Ryś na nocnym spacerze na drodze Foto: Piotr Skwarna | Video: Kontakt 24/Bogdan

  Największe dziko żyjące koty w Polsce polubiły lasy w północno-zachodniej części naszego kraju. W ostatnich dniach już dwukrotnie zauważyli je leśnicy z Nadleśnictwa Bierzwnik należącego do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

  Rysie, z którymi spotkali się leśnicy w Nadleśnictwie Bierzwnik, były najprawdopodobniej dwoma różnymi osobnikami. Zaobserwowano je bowiem na stanowiskach oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów w różnych kompleksach leśnych.

  To kolejne rysie, które zauważono na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Już kilka miesięcy temu pracownik Nadleśnictwa Bierzwnik przy jego zachodniej granicy zaobserwował rysia, najprawdopodobniej dorodnego samca o imieniu Zenek. W maju tego roku zwierzęta widziano w Nadleśnictwie Dobrzany.

  Przywrócić wolność rysiom

  W ramach projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski" prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu, działa kilka zagród aklimatyzacyjnych w okolicach Mirosławca oraz Ińska. Zagrody mają za zadanie stworzyć młodym osobnikom urodzonym w niewoli warunki umożliwiające przystosowanie się do życia na wolności.

  Projekt zakłada odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w północno-zachodniej części kraju poprzez przewiezienie pewnej liczby osobników najpierw do zagród adaptacyjnych i następnie wypuszczenie ich na teren dawniej przez nie zamieszkiwany. W sumie, do dziś uwolniono już 42 rysie.

  Śledzą je za pomocą GPS

  - Wszystkie uwalniane z zagród rysie noszą obroże telemetryczne z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze. Zenek właśnie taką obrożę posiadał, co umożliwiło jego identyfikację - powiedział Piotr Skwarna z Nadleśnictwa Bierzwnik. Dodatkowo udało się ustalić, że osobnik ten został wypuszczony na wolność cztery miesiące temu, a na terenie naszego nadleśnictwa przebywał już w czerwcu - dodał leśnik.

  Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce. W ciągu dnia odpoczywa w kryjówce, a nocą poluje. Preferuje lasy z dużą ilością powalonych drzew i jest zwierzęciem terytorialnym. Zasięg terytorium samca to około 350 kilometrów kwadratowych, jednak mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, a samicom często towarzyszą ich młode.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...