Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Tylko dzisiaj ponad tysiąc interwencji

[object Object]
Anna Adamkiewicz o skutkach silnego wiatrutvn24
wideo 2/10

W niedzielę do południa strażacy interweniowali w związku z gwałtowną pogodą ponad 1300 razy. Nadal wielu odbiorców pozostaje bez energii elektrycznej. Silne porywy łamały drzewa i konary oraz zrywały dachy z budynków i linie elektryczne.

Gwałtowna pogoda nie ustępuje. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem.

W górach na Kasprowym Wierchu porywy wiatru rozpędzały się w niedzielę do ponad 130 kilometrów na godzinę. W Nowym Sączu, Krośnie, Rzeszowie i Krakowie wiało z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę.

Łącznie od piątku wskutek wichur poszkodowane zostały trzy osoby. W piątek na samochód, którym podróżowały dwie osoby w Połczynie w woj. zachodniopomorskim, spadło drzewo. - Wczorajsze nawałnice spowodowały zaś, że jedna osoba została ranna. To ponad 60-letnia kobieta, która w Otwocku została uderzona spadającym konarem drzewa i trafiła do szpitala - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

- Wiatr, który wiał wczoraj i dzisiaj spowodował liczne kłopoty i burze - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Brak prądu

Dodała, że skutkami gwałtownej aury były przede wszystkim połamane konary, które zalegały na ulicach, a także uszkodzenia linii energetycznych. Do niedzielnego poranka bez prądu było niemal 150 tysięcy odbiorców. Najwięcej na Mazowszu, ale też na Podkarpaciu, w Łódzkim, Lubelskim, Małopolsce.

O godzinie 12 bez prądu wciąż było około 40 tysięcy odbiorców - najwięcej w województwach: małopolskim - 14,8 tys., podkarpackim - 11,5 tys. i mazowieckim - 5,6 tys. Prace naprawcze nadal trwają.

ZOBACZ SKUTKI WICHUR W KUŹMINIE I SANOKU:

Interwencje straży pożarnej

Jak powiedział w niedzielę rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, ostatnie kilkadziesiąt godzin było bardzo pracowitych dla strażaków.

- Tylko od wczoraj do dzisiaj rana strażacy w całej Polsce wyjeżdżali już ponad 1200 razy, usuwając skutki wichur, które przechodziły, przechodzą i będą przechodzić nad wieloma regionami naszego kraju - stwierdził Frątczak.

W sobotę najwięcej interwencji było na Mazowszu, Śląsku i Pomorzu. W nocy aura najbardziej dała się we znaki mieszkańcom Śląska, Małopolski i Podkarpacia. W niedzielę od północy do godziny 6.30 odnotowano 524 interwencje. Najwięcej w województwie śląskim - 141, mazowieckim - 100, małopolskim - 82, podkarpackim - 62.

O godz. 12 Grzegorz Świszcz z RCB poinformował, że liczba niedzielnych interwencji wzrosła do 1371.

- Niestety silna wichura spowodowała, że głównie na południu Polski uszkodzonych zostało ponad 100 dachów na budynkach, a 20 innych zostało zerwanych. To zawsze priorytet naszych działań z uwagi na to, że w wielu regionach silnym wichurom towarzyszą intensywne opady deszczu. Te dachy są w pierwszej kolejności zabezpieczane, żeby ograniczyć i tak już powstałe straty - zaznaczył Frątczak.

CZYTAJ WIĘCEJ O SKUTKACH WICHUR W WARSZAWIE

Nietypowa interwencja

W Grodzisku Mazowieckim w wyniku wichury wystąpiły problemy z dostawą prądu.

- Pierwsze zgłoszenia o problemach z dostawą prądu otrzymaliśmy wczoraj po godzinie 13, łącznie 14 zgłoszeń. Jeden z mieszkańców ulicy Toruńskiej potrzebował prądu do użycia respiratora. To zgłoszenie otrzymaliśmy po godzinie 10. Agregatora prądu choremu użyczyła Ochotnicza Straż Pożarna z Grodziska Mazowieckiego - przekazał mł. bryg Krzysztof Tryniszewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Grodziska Mazowieckiego.

Posłuchaj rozmowy z rzecznikiem straży:

Rzecznik straży pożarnej podsumowuje ostatnie interwencje
Rzecznik straży pożarnej podsumowuje ostatnie interwencjetvn24

Zerwany fragment dachu

W miejscowości Miłocice na północ od Krakowa wichura zerwała ogromny fragment dachu Środowiskowego Domu Samopomocy "Świt".

- Tutaj szczęśliwie strażacy nie mieli daleko, by interweniować, bo ochotnicza straż pożarna jest zaledwie po drugiej stronie drogi - relacjonował reporter TVN24 Konrad Borusiewicz.

W Wielmoży, na północ od Krakowa, mieszkańcy sprzątają zniszczenia po przejściu wichury. Wiało tam z prędkością około 100 kilometrów na godzinę. - Huk się straszny nagle zrobił i nie wiadomo było, co się dzieje. Szybko wychodzę na pole, bo widzę, że straszny szum jest, biegnę na górę, ale strych był zamknięty. Wychodzę na pole i widzę, że wszystko rozwalone. No i kuzynka dzwoni i mówi, że nie mamy połowy dachu - opowiadała mieszkanka domu, w którym silny wiatr zerwał dach.

W województwie śląskim nadzór budowlany był zmuszony do wyłączenia z eksploatacji jednego z kościołów. Przyczyną była zarwana część dachu na wieży budynku.

Zniszczenia po przejściu wichury
Zniszczenia po przejściu wichurytvn24

Autor: kw,sc/aw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w majówkę 2024? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie coraz częściej, tym bardziej że długi majowy weekend w tym roku dla niektórych może potrwać nawet ponad tydzień. Czy będzie ciepło? Sprawdź wstępną prognozę, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Mglisty i chłodny poranek przywitał nas we wtorek. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekazała, że dzisiaj w prawie całym kraju czeka nas chwila odpoczynku od deszczowej i śnieżnej aury. O poranku miejscami jest jednak niebezpiecznie.

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. Jak podali synoptycy, w prawie całym kraju ranek będzie mroźny - obowiązują alerty przed przymrozkami. Miejscami należy uważać również na śliskie drogi i chodniki.

Uwaga na śliskie drogi i przymrozki. Alerty IMGW

Uwaga na śliskie drogi i przymrozki. Alerty IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Wtorek 23.04 zapowiada się pochmurno, jednak w prawie całym kraju upłynie bez deszczu - trochę popada jedynie pod koniec dnia na Śląsku. Dzień będzie stosunkowo chłodny, a na termometrach zobaczymy od 6 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Końcówka tegorocznego kwietnia zapowiada się zimno i pochmurno. Zanim nad Polskę nadciągną cieplejsze masy powietrza, czeka nas jeszcze kilka dni z opadami deszczu - lokalnie może padać bardzo intensywnie. Dopiero w weekend temperatura zbliży się miejscami do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi zanotowano we wtorek na Tajwanie. Wstrząsy o magnitudzie 6,3 były odczuwalne także w stolicy kraju, Tajpej. Geolodzy podejrzewają, że aktywność sejsmiczna powiązana jest z potężnym trzęsieniem, które na początku miesiąca zabiło 17 osób.

Wstrząsy w pobliżu epicentrum poprzedniej tragedii

Wstrząsy w pobliżu epicentrum poprzedniej tragedii

Źródło:
Reuters, USGS, Focus Taiwan

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Zimowa aura ma się w Polsce dobrze. Tydzień zaczyna się opadami śniegu w południowych i północnych regionach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania z Gdyni oraz Koszalina.

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA