Informacje
 • Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Tylko dzisiaj ponad tysiąc interwencji

  10-03-2019 14:42 Wciąż pojawiają się kolejne zgłoszenia
  IMGW wydał ostrzeżenia dla połowy kraju Foto: PAP/Darek Delmanowicz | Video: TVN24

  W niedzielę do południa strażacy interweniowali w związku z gwałtowną pogodą ponad 1300 razy. Nadal wielu odbiorców pozostaje bez energii elektrycznej. Silne porywy łamały drzewa i konary oraz zrywały dachy z budynków i linie elektryczne.

  Gwałtowna pogoda nie ustępuje. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem.

  W górach na Kasprowym Wierchu porywy wiatru rozpędzały się w niedzielę do ponad 130 kilometrów na godzinę. W Nowym Sączu, Krośnie, Rzeszowie i Krakowie wiało z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę.

  Łącznie od piątku wskutek wichur poszkodowane zostały trzy osoby. W piątek na samochód, którym podróżowały dwie osoby w Połczynie w woj. zachodniopomorskim, spadło drzewo. - Wczorajsze nawałnice spowodowały zaś, że jedna osoba została ranna. To ponad 60-letnia kobieta, która w Otwocku została uderzona spadającym konarem drzewa i trafiła do szpitala - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

  - Wiatr, który wiał wczoraj i dzisiaj spowodował liczne kłopoty i burze - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Brak prądu

  Dodała, że skutkami gwałtownej aury były przede wszystkim połamane konary, które zalegały na ulicach, a także uszkodzenia linii energetycznych. Do niedzielnego poranka bez prądu było niemal 150 tysięcy odbiorców. Najwięcej na Mazowszu, ale też na Podkarpaciu, w Łódzkim, Lubelskim, Małopolsce.

  O godzinie 12 bez prądu wciąż było około 40 tysięcy odbiorców - najwięcej w województwach: małopolskim - 14,8 tys., podkarpackim - 11,5 tys. i mazowieckim - 5,6 tys. Prace naprawcze nadal trwają.

  ZOBACZ SKUTKI WICHUR W KUŹMINIE I SANOKU:

   

  Interwencje straży pożarnej

  Jak powiedział w niedzielę rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, ostatnie kilkadziesiąt godzin było bardzo pracowitych dla strażaków.

  - Tylko od wczoraj do dzisiaj rana strażacy w całej Polsce wyjeżdżali już ponad 1200 razy, usuwając skutki wichur, które przechodziły, przechodzą i będą przechodzić nad wieloma regionami naszego kraju - stwierdził Frątczak.

  W sobotę najwięcej interwencji było na Mazowszu, Śląsku i Pomorzu. W nocy aura najbardziej dała się we znaki mieszkańcom Śląska, Małopolski i Podkarpacia. W niedzielę od północy do godziny 6.30 odnotowano 524 interwencje. Najwięcej w województwie śląskim - 141, mazowieckim - 100, małopolskim - 82, podkarpackim - 62.

  O godz. 12 Grzegorz Świszcz z RCB poinformował, że liczba niedzielnych interwencji wzrosła do 1371.

  - Niestety silna wichura spowodowała, że głównie na południu Polski uszkodzonych zostało ponad 100 dachów na budynkach, a 20 innych zostało zerwanych. To zawsze priorytet naszych działań z uwagi na to, że w wielu regionach silnym wichurom towarzyszą intensywne opady deszczu. Te dachy są w pierwszej kolejności zabezpieczane, żeby ograniczyć i tak już powstałe straty - zaznaczył Frątczak.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O SKUTKACH WICHUR W WARSZAWIE

  Nietypowa interwencja

  W Grodzisku Mazowieckim w wyniku wichury wystąpiły problemy z dostawą prądu.

  - Pierwsze zgłoszenia o problemach z dostawą prądu otrzymaliśmy wczoraj po godzinie 13, łącznie 14 zgłoszeń. Jeden z mieszkańców ulicy Toruńskiej potrzebował prądu do użycia respiratora. To zgłoszenie otrzymaliśmy po godzinie 10. Agregatora prądu choremu użyczyła Ochotnicza Straż Pożarna z Grodziska Mazowieckiego - przekazał mł. bryg Krzysztof Tryniszewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Grodziska Mazowieckiego.

  Posłuchaj rozmowy z rzecznikiem straży:

  Zerwany fragment dachu

  W miejscowości Miłocice na północ od Krakowa wichura zerwała ogromny fragment dachu Środowiskowego Domu Samopomocy "Świt".

  - Tutaj szczęśliwie strażacy nie mieli daleko, by interweniować, bo ochotnicza straż pożarna jest zaledwie po drugiej stronie drogi - relacjonował reporter TVN24 Konrad Borusiewicz.

  W Wielmoży, na północ od Krakowa, mieszkańcy sprzątają zniszczenia po przejściu wichury. Wiało tam z prędkością około 100 kilometrów na godzinę. - Huk się straszny nagle zrobił i nie wiadomo było, co się dzieje. Szybko wychodzę na pole, bo widzę, że straszny szum jest, biegnę na górę, ale strych był zamknięty. Wychodzę na pole i widzę, że wszystko rozwalone. No i kuzynka dzwoni i mówi, że nie mamy połowy dachu  - opowiadała mieszkanka domu, w którym silny wiatr zerwał dach.

  W województwie śląskim nadzór budowlany był zmuszony do wyłączenia z eksploatacji jednego z kościołów. Przyczyną była zarwana część dachu na wieży budynku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tylko samochody elektryczne
  Czekamy na samochody straży pożarnej o napędzie elektrycznym.
  ~bertsi /2019-03-10 14:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...