Informacje
 • Wiatr strąca gniazda tych rzadkich ptaków. Powstaną specjalne platformy

  28-05-2018 16:13 Program ochrony rybołowów
  Dramatyczna walka w gnieździe rybołowów Foto: werner22brigitte/Pixabay (CC0) | Video: Lasy Państwowe

  120 platform pod gniazda dla rybołowów zbudują wspólnie leśnicy i miłośnicy ptaków. W naszym kraju populację tych wędrownych drapieżników szacuje się na mniej niż 30 par.

  Lasy Państwowe wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów zamontują na drzewach i słupach wysokiego napięcia 120 platform pod gniazda dla rybołowów. Specjalne konstrukcje zostaną zainstalowane na Mazurach i w północno-zachodniej Polsce. To kolejny etap projektu ochrony jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych w naszym kraju.

  Chcą zachęcić ptaki, by u nas zostały

  Rybołowy (Pandion haliaetus) gniazda budują na czubkach najwyższych drzew. Silny wiatr i burze powodują, że gniazda te często spadają.

  Montowanie platform ma zachęcić ptaki do założenia gniazda i dochowania się piskląt. Leśnicy i ornitolodzy liczą też na to, że w ten sposób uda się przyciągnąć i zachęcić do pozostania na naszym terenie ptaki migrujące przez Polskę.

  Projekt ochrony rybołowów zakłada również ich monitorowanie z użyciem kamer online (czytaj o najsławniejszym "ptasim reality show" w Nadleśnictwie Lipka) i lokalizatorów GPS. Innym elementem projektu są szczegółowe analizy ichtiologiczne jezior, czyli kontrola tych zbiorników pod kątem zamieszkujących je gatunków ryb. W planach są też konkursy dla dzieci oraz warsztaty dla hodowców ryb i ornitologów.

  Mniej niż 30 par

  W Polsce populację rybołowów szacuje się na mniej niż 30 par. Od 2017 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych realizuje wspólnie z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów projekt finansowany z środków unijnego Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Czyn,zasługujący na potępienie
  Wszystko,co dobrego robi się dla ptaków i całego środowiska zasługuje na pochwałe. Co powiecie na to, jak nieodpowiedzialni ''idioci''w środku sezonu z pełną świadomością zniszczyli lęgi rzadkich gatunków ptaków gniazdujących przez spuszczenie w nocy w dniu 26 maja z zapory w Włocławku nadmiar wody do Wisły.Zatoneły kolonie chronionych ptaków razem z gniazdami i pisklętami ,między innymi. sieweczki rzecznej, sieweczki obrożnej, rybitwy białoczelnej i rybitwy rzecznej.Tak się dzieje, jak na stanowiskach zasiadają nieodpowiedzialni, niemyślący,nieczuli, bez serca ''ludzie''.A z tą barką można było poczekać.To nie było pilne.
  ~Lech /2018-05-28 21:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...