Informacje
 • Wiatr łamał drzewa, deszcz zalewał posesje. Wasze relacje z załamania pogody

  31-08-2020 07:50 Materiały dostaliśmy na Kontakt 24
  Sytuacja w Warszawie po przejściu burzy Foto: Ryszard/Kontakt 24 | Video: TVN24

  Niebezpieczna pogoda, z jaką mieliśmy do czynienia w niedzielę, dała się we znaki mieszkańcom wielu regionów kraju. Strażacy interweniowali ponad 1100 razy. Grzmiało, padał intensywny deszcz i porywiście wiało. Na Kontakt 24 wysyłaliście pogodowe relacje.

  W wielu częściach Polski w niedzielę pogoda stanowiła zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jeszcze przed południem wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego - najwyższego - stopnia przed burzami z gradem. Obowiązywały także niższe stopnie alertów przed wyładowaniami z silnymi opadami deszczu. Do mieszkańców części kraju wysłany został alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Setki interwencji

  Jak poinformowała około godziny 8 w poniedziałek Mazowiecka Straż Pożarna, na terenie całego kraju strażacy interweniowali 1161 razy.

  Najwięcej interwencji odnotowano w woj. mazowieckim 617, woj. łódzkim 121, woj. śląskim 96, woj. małopolskim 74, woj. podlaskim 54, woj. wielkopolskim 46.

  Strażacy najczęściej interweniowali w związku z połamanymi drzewami i konarami, zatarasowanymi drogami, zalanymi posesjami i piwnicami - przekazał w poniedziałek rano na antenie TVN24 starszy kapitan Krzysztof Batorski, rzecznik PSP.

  Bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego - 12,5 tys. W szczytowym momencie prądu nie miało około 25 tysięcy odbiorców. Nikt nie został ranny.
  Powalone drzewa w woj. mazowieckim

  Minionej doby na Mazowszu strażacy interweniowali 617 razy, z czego 304 razy w Warszawie – poinformował w poniedziałek rano oficer prasowy mazowieckiego komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Karol Kierzkowski.

  W związku z opadami deszczu i silnym wiatrem strażacy podjęli również wiele interwencji w okolicach stolicy: w pow. pruszkowskim (71), legionowskim (40), grodziskim (34) czy wołomińskim (25).

  W większości zdarzenia dotyczyły powalonych na jezdnie drzew, zalanych garaży i częściowych podtopień. W Legionowie uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O BURZY W WARSZAWIE

  Burza, która przeszła nad Warszawą, była wyjątkowo gwałtowna. Odnotowano porywy wiatru do 95 kilometrów na godzinę (stacja Warszawa-Flitry). Na Bielanach spadły 22 litry wody na metr kwadratowy. Jak poinformował IMGW, po burzowych opadach stan wody w Warszawie na Wiśle "podskoczył" o pięć centymetrów.

  Podtopienia w Łódzkiem

  W województwie łódzkim, w związku z usuwaniem skutków silnych burz, wieczorem w niedzielę i w nocy straż pożarna interweniowała 121 razy. Burze przemieszczały się z południowego zachodu na północny wschód z opadami deszczu o natężeniu 5-10 litrów wody na metr kwadratowy na 10 minut, lokalnie z gradem o średnicy do 4 centymetrów. Występowały porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę.

  - Pracy było dużo, ale nie aż tak, jak się spodziewaliśmy. Interweniowaliśmy głównie przy podtopionych budynkach, pomagaliśmy przy wypompowywaniu wody z piwnic domów i innych pomieszczeń oraz usuwaniu powalonych drzew i gałęzi. W powiecie radomszczańskim i łaskim odnotowaliśmy dwa uszkodzone dachy w budynkach gospodarczych, a w brzezińskim i łódzkim wschodnim wiatr uszkodził dachy dwóch domów - poinformował w poniedziałek rano dyżurny Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi. Dodał, że nie było poszkodowanych osób.

  Zerwany dach na Podlasiu

  Ponad 40 interwencji odnotowała straż pożarna w związku z gwałtownymi burzami i opadami deszczu, które w niedzielę późnym wieczorem przeszły nad województwem podlaskim - poinformowało w nocy całodobowe stanowisko kierowania PSP w Białymstoku. To statystyka na godz. 23.30 w niedzielę.

  Większość interwencji związana była z wypompowywaniem wody z posesji czy usuwaniem z dróg połamanych konarów drzew. W powiecie białostockim (tam zgłoszeń było najwięcej) odnotowano też jeden zerwany dach na budynku i pożar (niewykluczone, że od wyładowania atmosferycznego).

  Nad Białymstokiem burza z silnymi wyładowaniami i intensywnym deszczem przeszła po godz. 22 i trwała ok. 30 minut. Również w ciągu dnia w stolicy Podlaskiego intensywnie padało, niektóre ulice były czasowo zalane wodą i ruch był tam utrudniony, ale nie odnotowano żadnych miejsc nieprzejezdnych.

  Zablokowane drogi w woj. śląskim

  Strażacy interweniowali w woj. śląskim w sumie minionej doby 89 razy - najczęściej na terenie powiatu zawierciańskiego - 20 razy, Jaworzna - 11 razy oraz powiatu cieszyńskiego - 11 razy. Interwencje dotyczyły głównie usuwania połamanych gałęzi i powalonych drzew oraz - w 4 przypadkach - pompowania wody. Uszkodzone zostały dachy w dwóch budynkach mieszkalnych: w Jaworznie i miejscowości Siadcza w powiecie zawierciańskim, oraz na trzech budynkach gospodarczych - jednym w Jaworznie i dwóch w powiecie zawierciańskim.

  W miejscowości Piasek w powiecie pszczyńskim w niedzielę wieczorem na drogę S1 wichura zwaliła gałęzie drzew. Ruch w kierunku Bielska-Białej odbywał się jednym pasem. Przed północą przywrócono ruch na drodze.

  Również w niedzielę wieczorem w Sławkowie w powiecie będzińskim na drogę krajową nr 94 w wyniku wichury spadło drzewo, blokując przejazd w kierunku Olkusza. Wytyczono objazd przez Bukowno (Małopolskie). O godz. 22.20 przywrócono ruch na drodze.

  Kilkadziesiąt interwencji w Wielkopolsce

  W ciągu ostatniej doby około 50 razy wyjeżdżali wielkopolscy strażacy do zdarzeń związanych z sytuacją pogodową. Głównie były to interwencje związane z wypompowywaniem wody czy usuwaniem konarów. W zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych.

  Jak poinformował w poniedziałek oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej, w tym czasie nie odnotowano poważniejszych zdarzeń. Działania przeprowadzono bez większego nakładu sił i środków. Głównie były to zdarzenia w południowo-wschodniej części regionu.

  Wasze relacje

  Na Kontakt 24 wysyłaliście pogodowe relacje ze swoich regionów:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...