Informacje
 • Wejdź do wnętrza zapory. Solina otwiera drzwi

  29-04-2013 16:04 Już od środy będzie można zwiedzać zaporę i elektrownię wodną

  Niezwykłą wycieczkę do wnętrza największej w Polsce zapory i elektrowni wodnej będzie można zafundować sobie w majówkę. Wybudowana w 1968 roku elektrownia Solina swoje drzwi otwiera dla turystów.

  Trasa wycieczek prowadzi przez hale elektrowni do wnętrza zapory. Dociera sześć metrów poniżej dna Zalewu Solińskiego. Tam temperatura wynosi sześć stopni Celsjusza. Wewnątrz zapory jest 2,5 kilometra korytarzy służących do kontroli tego sztucznego zbiornika wodnego.

  Kilometry do zwiedzania

  - W ubiegłym roku obiekty te odwiedziło prawie 30 tys. osób - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka elektrowni Iwona Hawliczek. W tym roku turyści mogą zwiedzać zaporę i elektrownię wodną od 1 maja do końca września.

  - Zwiedzanie podzielone jest na dwie części. W pierwszej turyści oglądają film pokazujący wytwarzanie energii odnawialnej oraz wystawę archiwalnych zdjęć przedstawiających kolejne etapy budowy zapory i elektrowni w Solinie. W kolejnej poznają obiekt - powiedziała Hawliczek.

  Największa zapora w Polsce

  Powierzchnia zalewu obejmuje 2105 hektarów, a długość linii brzegowej to ok. 150 km. Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce o mocy przekraczającej 200 megawatów dostarcza ponad 230 gigawatogodzin rocznie.

  Budowę zapory wodnej na Sanie w Solinie-Myczkowcach rozpoczęto w 1960 r. Do użytku została przekazana w 1968 r. Zapora ma 82 m wysokości, a pojemność zbiornika wynosi pół miliarda metrów sześciennych.

  Najtrudniejszym okresem dla zapory była ostatnia dekada lipca 1980 r. Powódź, która nawiedziła wtedy Podkarpacie, spowodowała, że do zbiornika wpływało 1500 m sześc. wody na sekundę. Przeciętny dopływ nie przekracza 19 m sześc. na sekundę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • POLECAM ZWIEDZANIE ZAPORY
  Byłam, widziałam i jestem mega zadowolona. Wnętrze zapory do zobaczenia wszystkim polecam.
  ~Kamila /2013-10-09 10:38
 • Kazdy chwali swoje,
  a jezioro Solińskie to zbiornik wodny wśród gór. Najwyższa zapora i najbardziej pojemny sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Lustro wody jest na wysokości 420m.n.p.m. Nad Jeziorem Solińskim jest specyficzny mikroklimat. Rodzina z Wielkopolski z którą byłem nad Soliną, bo sam mieszkam niedaleko 80km. Zwróciła uwagę na czystość wody, według nich w porównaniu z ich jeziorami była czysta, według mnie średnio czysta i brak glonów itp.Choć nad Soliną jest inne niebezpieczeństwo poza wyznaczonymi miejscami kąpiel bywa niebezpieczna przez stare gałęzie które są pod wodą i miejscami strome spadki dna nawet tuż przy brzegu.
  ~look7 /2013-04-30 12:19
 • ZEW Porąbka-Żar
  Nic tylko polecić Porąbkę-Żar elektrownie szczytowo-pompową. Jedyna w Polsce podziemna elektrownia wodna, której hala ma wymiary porównywalne z kościołem Mariackim (120x60x60m)
  ~Elektrowniarz /2013-04-30 08:15
 • Zapora nad j.rożnowskim
  Dlaczego zapora nad j. rożnowskim jest zamknieta dla turystow ? Przejscie po koronie zapory na druga strone Dunajca byloby nie lada atrakcja dla tyrystow.
  ~kapitan /2013-04-30 07:59
 • Solina jest zaniedbana przez tego jednookiego bandytę
  ,który rządzi gminą.A dobry kolega prezesa elektrowni ,który ma liczne interesy na terenie ZEW Solina to przestepca gospodarczy powiązany z grupami napadającymi na tiry i mafią paliwową.Skazany miedzy innymi za wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów.
  ~wtajemniczony /2013-04-30 07:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...