Informacje
 • Wędrują po szlakach, "szusują" na stokach, spacerują po deptakach. Zwierzęta w Tatrach żyją jak ludzie

  30-04-2020 12:05 Tatrzański Park Narodowy pokazuje życie mieszkańców
  Niedźwiedź na szlaku Foto: Tatrzański Park Narodowy | Video: tvnmeteo.pl, TPN

  Zamiast turystów na tatrzańskich szlakach pojawiły się niedźwiedzie, lisy, wilki i rysie. Dzięki obostrzeniom związanym z ograniczeniem ruchu turystycznego zwierzęta uzyskały więcej przestrzeni do bytowania.

  W Tatrzańskim Parku Narodowym dostępne są dla turystów tylko cztery doliny reglowe: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką, Ku Dziurze.

  Przykładem pozytywnych skutków ograniczeń w ruchu turystycznym, spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, była spacerująca na stoku Nosala w ostatnich dniach kwietnia niedźwiedzica z młodym. Te największe tatrzańskie drapieżniki były obserwowane w miejscu, gdzie kiedyś jeździli narciarze.

  - To było zjawisko zupełnie sporadyczne, bo stok Nosala jest blisko zabudowań, a widok niedźwiedzi w tym miejscu jest dość rzadki - powiedział leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Marcin Strączek-Helios.

  Zwierzęta mają przestrzeń do życia

  W Tatrach dobiegają końca tokowiska głuszców i cietrzewi, a brak turystów sprzyjał temu niezwykle ciekawemu zjawisku, ponieważ głuszce i cietrzewie swoje gody odbywają na otwartych przestrzeniach i polanach śródleśnych.

  Tatrzańscy przyrodnicy na tropy wilków natrafili na przykład w rejonie Kuźnic, gdzie można było spotkać pozostałości po upolowanym przez nie jeleniu lub sarnie.

  - Obecnie obserwujemy kozice w końcowej fazie ciąży i lada dzień rozpoczną się wykoty. Zazwyczaj młode kozice przychodzą na świat powyżej górnej granicy lasu, w miejscach odosobnienia, gdzie kozice są bezpieczne - powiedział leśniczy.

  Dzięki obostrzeniom związanym z ograniczeniem ruchu turystycznego zwierzęta uzyskały więcej przestrzeni do bytowania. Widać to nawet w Zakopanem, gdzie swobodnie poczuły się na przykład jelenie, dostojnie spacerujące głównymi ulicami miasta.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...