Informacje
 • Walczyła o życie, niemal przegryzła stalową linkę

  13-03-2018 10:47 Wilczyca uwolniona z wnyków
  Wyciągnęli wilka z rzeki Foto: Nadleśnictwo Dwukoły/Lasy Państwowe | Video: Robin Sillamäe/Rando Kartsepp/Tarvi Markson

  Leśnicy z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymali informację o uwięzionej we wnykach młodej wilczycy. Zwierzę zawzięcie walczyło i długo nie dawało za wygraną. Gałęzie wokół były ogryzione, a ze stalowej linki zostało tylko kilka włókien. Pomoc na szczęście dotarła na czas i wilczyca wróciła do lasu.

  Informacja o uwięzionej wilczycy trafiła do Nadleśnictwa Dwukoły. Leśniczego, który pojechał na miejsce, zdumiała determinacja zwierzęcia. Młoda samica (wadera) dzielnie walczyła o życie, o czym świadczą ślady widoczne na drzewie, do którego przywiązane były wnyki. Zwierzę ogryzło gałęzie oraz wszystko wokół siebie. Walkę o życie toczyło wiele godzin.

  O determinacji wilczycy świadczyła także niemal całkowicie przegryziona stalowa linka. Leśnicy mówią, że pozostało zaledwie kilka stalowych włókien.

  Wróciła do lasu

  Pracownicy służby leśnej oraz Straży Leśnej powiadomili powiatowego lekarza weterynarii, policję oraz straż miejską. Dzięki wspólnej akcji zwierzę zostało uwolnione, jednak, aby móc ją przebadać, konieczne było podanie środka usypiającego. Później lekarz weterynarii orzekł, że obrażenia, których doznała wadera, nie są na tyle groźne, żeby nie mogła wrócić do lasu.

  Wilki przegrywają z kłusownikami

  Wilk jest w Polsce zwierzęciem podlegającym ścisłej ochronie. Zwierzęta te pełnią bardzo ważną rolę w środowisku przyrodniczym, wpływając na stan populacji innych zwierząt.

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mławie we współpracy ze Strażą Leśną próbują znaleźć osobę, która założyła stalowe linki. Takie praktyki zagrożone są karą pozbawienia wolności do pięciu lat.

  Wprowadzona w 1998 roku ścisła ochrona wilków uchroniła te zwierzęta przed zniknięciem z polskich lasów. Obecnie krajowa populacja tego drapieżnika jest szacowana na ponad 1,5 tysiąca osobników.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nagroda za wskazanie
  na wsiach wszyscy wiedzą kto rozstawia wnyki w lesie, ale sąsiad na sąsiada nie doniesie :( Skoro uświadamianie nie pomaga, to może nagroda pieniężna za wskazanie kłusownika pomoże
  ~Jola /2018-03-13 14:04
 • wilki
  Dziękuję Wam bardzo panowie za uratowanie tej pięknej istoty.Mam nadzieję że już nigdy nie trafi na wnyki.Jeszcze raz bardzo dziękuję.
  ~mamutek /2018-03-13 13:38
 • A.
  Dziękuję!!!
  ~Andy /2018-03-13 13:22
 • DZIĘKUJĘ ZA URATOWANIE :)
  JA TAKŻE BARDZO BARDZO DZIĘKUJĘ ZA URATOWANIE TEGO WSPANIAŁEGO ZWIERZĘCIA. PROSZĘ ZŁAPCIE TEGO DRANIA CO ZROBIŁ TĄ PUŁAPKĘ. NIECH PONIESIE BARDZO SUROWĄ KARE ABY NA ZAWSZE ODECHCIAŁO MU SIĘ TO ROBIĆ. BARDZO PROSZĘ.........................
  ~MONIKA /2018-03-13 13:15
 • kłusownik to nie człowiek, to szkodnik do eliminacji
  kłusowników powinno się też zakuwać we wnyki i zostawiać w lesie. ciekawe ilu by zaryzykowało.
  piotr_bo /2018-03-13 12:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...