Informacje
 • W Zakopanem pod naporem śniegu łamią się drzewa

  13-10-2020 12:16 Służby apelują o ostrożność
  Zimowa aura w Olszance (woj. pomorskie) Foto: PAP/Grzegorz Momot | Video: Kontakt 24/Roberthi7j

  Ostatniej nocy w Zakopanem pojawiły się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Na drogach od razu zrobiło się ślisko, a pod naporem śniegu łamią się drzewa i gałęzie. - Za wcześnie - mówią mieszkańcy miasta.

  Na drogach powiatu tatrzańskiego jest bardzo ślisko. Zalega tam śnieg lub błoto pośniegowe, a temperatura oscyluje wokół jednego stopnia Celsjusza. Policja apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności. We wtorek rano odnotowała pierwsze kolizje.

  Pod naporem śniegu, który tworzy okiść na liściach, łamią się drzewa i gałęzie, utrudniając przejazd drogami. Zakopiańska straż pożarna kilkanaście razy wyjeżdżała do usuwania z dróg takich przeszkód.

  Śnieg w górach nadal będzie się pojawiać. Synoptycy prognozują tam intensywne opady. We wtorek w Tatrach i Karkonoszach może spaść do 10-30 centymetrów. Pod Tatrami opady śniegu lub deszczu ze śniegiem mają utrzymać się do niedzieli.

  Biało zrobiło się nie tylko w Zakopanem. Na Kontakt 24 pokazujecie zimową aurę w swoich miejscowościach.

  "Odradzamy wszelkich wyjść w wyższe partie Tatr"

  Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają, że opady stworzą bardzo trudne i ryzykowne warunki do uprawiania turystyki, a przy dużej intensywności opadów, w Tatrach może pojawić się zagrożenie lawinowe.

  "Zdecydowanie odradzamy wszelkich wyjść w wyższe partie Tatr, powyżej górnej granicy lasu, do czasu poprawy warunków” - czytamy w komunikacie TOPR.

  W Beskidach po razy pierwszy biało zrobiło się w poniedziałek. Tam także na szlakach panują bardzo trudne warunki. - W dolinach pada deszcz, ale wyżej w górach sypie. Śnieg leży już od wysokości 800 metrów nad poziomem morza. Im wyżej, tym jest go więcej. Powyżej 1300 metrów nad poziomem morza pokrywa wynosi około 15 centymetrów - podał ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  W górach opad jest ciągły. Widoczność jest ograniczona do 50-100 m. Termometry wskazywały we wtorek rano wartości oscylujące w pobliżu 0 st. C. Na Markowych Szczawinach było 3 st. C, a na Hali Miziowej -2 st. C.

  Turyści wybierając się na pieszą wycieczkę, muszą mieć na nogach solidne buty. W plecaku należy znaleźć miejsce na nieprzemakalną, nieprzewiewną kurtkę. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", niezbędną, jeśli trzeba będzie wezwać pomoc. Może ona uratować życie. Należy też pamiętać, że coraz szybciej zapada zmrok. Trzeba więc odpowiednio zaplanować wycieczkę.

  GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...