Informacje
 • W weekend zmiana czasu. Zegarki przestawimy o godzinę do przodu

  29-03-2019 10:43 Prawdopodobnie jedna z ostatnich
  Jak zmiana czasu wpływa na problemy ze snem Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W nocy z 30 na 31 marca 2019 roku nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Będziemy przesuwać wskazówki zegara o godzinę do przodu, co oznacza krótszy sen. Wbrew pojawiającym się w ostatnich miesiącach spekulacjom, operacje zmiany czasu w tym roku nie będą przeprowadzane po raz ostatni.

  Zmiana czasu na letni nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca 2019 roku. O godzinie 2 przestawimy zegarki na godzinę 3 i pożegnamy czas zimowy.

  Który czas jest dla nas lepszy?

  - Cieszy mnie, że zrezygnujemy z tych dwukrotnych w ciągu roku zmian, bo wydaje mi się, że zbyt dużo jest zamieszania, a chyba za mało korzyści - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 profesor Elżbieta Pyza z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ. Dodała, że nikt dokładnie nie powiedział jakie korzyści odnosimy z tej zmiany.

  Zmiana czasu - od kiedy jest przeprowadzana?

  Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

  Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu. Od 1996 roku wszyscy Europejczycy przestawiają zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października.

  W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

  Czy zmiana czasu jest w ogóle potrzebna?

  Obecnie cel zmiany czasu jest znacznie mniej oczywisty niż kiedyś. Przeciwnicy podnoszą argumenty, że zmiany rytmu dobowego rozregulowują ludzki organizm, co jest na krótką metę uciążliwe, a w dłuższej perspektywie - niekorzystne dla zdrowia.

  Przytaczają też badania, które sugerują, że oszczędności energii są obecnie marginalne.

  - Dlaczego Unia Europejska powinna zrezygnować ze zmian czasu? Tak jest zdrowiej i lepiej dla gospodarki. Wyniki badań naukowych, w tym noblistów, pokazują, że zmiany rytmu dobowego zwiększają ryzyko zawałów i innych chorób, są szczególnie obciążające dla dzieci, osób starszych lub chorych. Jednocześnie przy dzisiejszych technologiach nie przynosi to żadnych korzyści gospodarczych, a wręcz generuje koszty, między innymi w transporcie - tłumaczył europoseł Andrzej Grzyb (PSL).

  Większość przeciwko zmianie czasu

  Zmiany czasu są kwestionowane przez wielu obywateli, Parlament Europejski i coraz większą liczbę państw członkowskich.

  W przeprowadzonych w minione wakacje przez Komisję Europejską konsultacjach publicznych, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największa liczba w historii konsultacji), 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

  W Polsce o stosunek do zmiany czasu pytało także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii po ubiegłorocznej jesiennej zmianie czasu. Z przeprowadzonego wówczas sondażu "wynika, że zdecydowana większość z biorących w nim udział osób opowiada się za odejściem od zmiany czasu" - napisał resort w informacji przesłanej portalowi tvn24bis.pl. Jak dodano, "drugi sondaż zostanie przeprowadzony po zmianie czasu zimowego na letni w 2019 r.". W czwartek Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało szczegółowe wyniki badań w tej sprawie. Wynika z nich, że zdecydowana większość przy przejściu na jeden czas preferowałaby czas letni. Ponad 78 procent dorosłych Polaków opowiada się za zniesieniem zmiany czasu.

  To jeszcze nie koniec

  Wbrew pojawiającym się spekulacjom, obecna zmiana czasu nie będzie ostatnia. Jak zarekomendowała na początku marca komisja transportu Parlamentu Europejskiego, zmiana czasu na letni i zimowy w Unii Europejskiej powinna zostać zniesiona w 2021 roku. Państwa członkowskie będą mogły zadecydować, który czas - letni czy zimowy - wprowadzą na swoim terytorium.

  Projekt został poparty w komisji transportu przez 23 europosłów, 11 było przeciw. Projekt trafi pod głosowanie na sesję plenarną PE w marcu lub kwietniu. Jeśli zostanie przyjęty, będzie negocjowany z Radą UE (krajami członkowskimi) co do ostatecznego kształtu regulacji.

  Posłuchaj całej rozmowy z profesor Elżbietą Pyzą o zmianie czasu:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • czas uniwersalny zimowo-letni
  rozwiązanie jest banalne. zegary muszą przez pół roku dodawać, a przez kolejne pół odejmować ok 20sec na dobę. myślę że żaden organizm nie będzie miał nic na przeciw.
  ~dziedzic pruski /2019-03-19 09:39
 • czas
  nie można przestawić tylko o pół godziny zegarów ? byłby tak zwany kompromis
  com /2019-03-19 08:46
 • minusy dodatnie
  Latem chyba przyjemniej mieć długi jasny wieczór - to czas letni latem, zostawienie go na zimę spowoduje to że dzieci będą wracać ze szkoły zaraz po wschodzie słońca. Czas zimowy latem, to przespanie połowy dnia po wschodzie słońca i utrata najpiękniejszych chwil dnia.
  A zmiana czasu dziś gdy ludzie masowo podróżują i nieraz zmieniają strefę czasową kilka razy w miesiącu i to nie o jedną godzinę to chyba sądząc po zachowaniu tych ludzi - sportowców, biznesmenów i innych nie jest wielkim problemem.
  marynarz47 /2019-03-18 20:37
 • Zmiana
  Praca od 8 do 16 w większości przypadków, przyzwyczaja do wstawania w dni wolne najczęściej nie wcześniej niż 8. Zbieranie się itp, jest 10. Słońce w lato, będzie na dużo szybciej niż 8. Im później zajdzie, tym więcej czasu na wycieczki rowerowe, wspinaczki górskie, czy inne rekreacje. A często, więcej czasu na prace domowe, bo co niektórzy obrabiają pola, działki i inne. Do czego rano słońce nie jest potrzebne o 4 czy 5. Słońce nie góruje ani o 12, ani 11 żadnego z czasów, więc mówić o tym jaki czas jest poprawny to nie ma sensu.Czemu więc nie dać sobie trochę wygody? Ludzie, po co wam ten czas zimowy, rano ciemno, po pracy ciemno. Nie można nic zrobić na zewnątrz, bo ciągle jest ciemno. Po co to?
  ~dinos /2019-03-18 20:15
 • Wystarczy mieć jaja
  W Rosji na stałe obowiązuje czas letni ale tam nie decyduje banda biurokratów z Brukseli.
  ~antybiurokrata /2019-03-18 18:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...