Informacje
 • W tym roku jakość zboża może być gorsza

  01-08-2011 14:51 Jednak zbiory będą tak obfite jak w zeszłym roku
  W tym roku jakość zboża może być gorsza

  Zboże na polach czeka na zbiory

  sxc.hu

  Tegoroczne zbiory ilościowo nie będą odbiegały od normy. Niestety, na skutek wilgoci pogarsza się jakość zboża. Jeśli wyjrzy słońce, będzie można zacząć żniwa.

  Tegoroczne zbiory będą oscylowały na poziomie 25 mln ton, czyli nie odbiegną od wieloletniej średniej, prognozuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż. Tylko w niektórych regionach rolnicy mogą zebrać mniej ziarna niż w poprzednich latach.

  Na razie zebrano mało

  Z pierwszym dniem sierpnia powinny ruszyć "duże żniwa", ale na polach jest zbyt mokro, by kombajny mogły

  zacząć pracę. KFPZ ocenia, że dotąd rolnicy zebrali dopiero 8-10 proc. zbóż. - Głównie kosi się jęczmień, pszenżyto i żyto - poinformował w poniedziałek prezes instytucji Rafał Mładanowicz.

  Gorsza jakość ziarna

  Ze względu na dużą wilgoć i mało słonecznych dni na roślinach zaczeły pojawiać się porosty. Zagrażają 30 proc. żyta.

  Porost zbóż to kiełkowanie ziarna, które znajduje się jeszcze w kłosie. Pogarsza paramenty ziarna i sprawia, że nie nadaje się ono do przerobu na mąkę i wypieku chleba. Zdaniem Mładanowicza, jeżeli taka, jak obecnie pogoda utrzyma się przez kilka jeszcze dni, problem porastania może dotyczyć także pszenicy.

  Co więcej obecna pogoda sprzyja rozwojowi grzybów. To zjawisko często występuje, gdy jest wilgotno i ciepło. - Na razie zjawisko mieści się w normie i nie stanowi większego zagrożenia dla jakości zbóż - uspokaja prezes.

  Żniwa będą, jak wyjrzy słońce

  Ze względu na podmoknięte pola, wjazd ciężkim sprzętem jest utrudniony lub często nawet niemożliwy. Dla przeprowadzenia żniw, potrzeba co najmniej pięć, sześć słonecznych dni, uważają eksperci z KFPZ.

  Adam Tański, szef Izby Zbożowo-Paszowej zaznaczył, że żniwa dopiero się zaczynają, ale prace odbywają się w trudnych warunkach. Gleba jest bardzo wilgotna, a deszcz nie chce przestać padać. W wielu przypadkach, mimo że ziarno można już zbierać, rolnicy wstrzymują koszenie. - Kilka dni dobrej pogody i żniwa ulegną przyspieszeniu, prawdopodobnie rozpoczną się one pod koniec tego tygodnia - prognozuje Tański. Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...