Informacje
 • W tym miesiącu na grypę zmarło 15 osób

  25-02-2020 11:21 Warto się szczepić
  "Koronawirus nie mutuje tak szybko, jak wirus grypy czy HIV" Foto: flockine/pixabay.com | Video: TVN24

  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny informuje - od początku miesiąca do 22 lutego zanotowano w Polsce ponad 600 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tych dniach z powodu tej choroby zmarło 15 osób.

  Z kolejnych meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 1 do 7 lutego odnotowano 193 482 przypadki grypy i podejrzeń grypy w Polsce. Od 8 do 15 lutego na tę chorobę zapadło 200 194 osoby, a od 16 do 22 lutego potwierdzono ją u 211 983. Łącznie to 605 659 przypadków.

  Z powodu grypy lub jej podejrzenia od początku miesiąca do 22 lutego wystawiono 4010 skierowań do szpitala (odpowiednio w poszczególnych tygodniach 1103, 1325 i 1582). W tym czasie odnotowano także 15 zgonów.

  Szczepienia i higiena

  Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny takich jak częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby.

  W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność.

  Gorączka, ból głowy czy duszności

  Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu takich objawów jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

  Z danych NIZP-PZH wynika, że w poprzednim sezonie grypowym, od 1 września 2018 r. do 7 kwietnia 2019 r., odnotowano prawie 3,7 miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań z powodu grypy. Odnotowano również 143 zgony z powodu grypy, najwięcej od ponad pięciu lat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Gorzej niż koronawirus
  Grypa też zbiera żniwo
  ~Nick /2020-02-25 12:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...