Informacje
 • W Polsce chorych prawie 340 tysięcy, zmarło pięć osób. Grypie wystarczyły na to trzy pierwsze tygodnie stycznia

  29-01-2020 16:33 Eksperci apelują o przestrzeganie zasad higieny
  "Koronawirus nie mutuje tak szybko, jak wirus grypy czy HIV" Foto: Unsplash/Hush Naidoo | Video: TVN24

  339 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w pierwszych trzech tygodniach stycznia w Polsce - podaje Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

  Między 1 a 22 stycznia z powodu grypy zmarło w Polsce pięć osób. Cztery z nich miały więcej niż 65 lat, wiek jednej mieścił się w przedziale 15-64. Z meldunków epidemiologicznych wynika, że od 1 do 7 stycznia było 89211 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od 8 do 15 stycznia odnotowano 122430, a od 16 do 22 stycznia - 127696. Łącznie daje to 339 337 przypadków.

  Z powodu grypy lub jej podejrzenia wystawiono w tym okresie 1506 skierowań do szpitala (w pierwszym tygodniu 393, w drugim - 498, w trzecim - 615).

  Higiena i zdrowe odżywianie

  Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, między innymi częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby.

  W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

  Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność. Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Sprostowanie
  Oto tekst skopiowany ze strony Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: "W okresie od 1 do 22 stycznia 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 127.696 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. - Średnia dzienna zapadalność wynosiła 47,5 na 100 tys. ludności. - Odnotowano 2 zgony z powodu grypy".
  Wzrost zachorowań dopiero przed nami.
  Źródło: http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm
  ~BKA /2020-01-29 17:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...