Informacje
 • W łódzkim zoo urodził się wielbłąd dwugarbny.
  Ma dwa dni i już jest na wybiegu

  15-04-2016 20:45 Maluch waży około 30 kg

  Młody wielbłąd dwugarbny w łódzkim zoo

  TVN24

  Łódzkie zoo świętuje narodziny małego wielbłąda. Ma dopiero dwa dni, a już waży około 30 kilogramów. Można go już też podziwiać na wybiegu. Nad maluchem cały czas cierpliwie czuwa jego mama.

  W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi w środę urodził się wielbłąd dwugarbny. Choć ma dopiero dwa dni już można go podziwiać na wybiegu. Na razie próby stawiania pierwszych kroków przez samca są bardzo nieporadne i na ogół kończą się upadkiem. Jednak według opiekunów, zwierzę już niebawem będzie poruszało się swobodnie. Nad maluchem cały czas czuwa jego matka, która nie odstępuje go na krok.

  - Dla takiego malucha najważniejsze to najeść się i dużo spać. Ma kilkanaście momentów aktywności w ciągu dnia, ale wszystkie są przerywane drzemkami - tłumaczy wiceprezes łódzkiego zoo, Tomasz Jóźwik.

  30 kilogramowy noworodek

  Wielbłąd jest dużym noworodkiem i obecnie waży około 30 kg. W towarzystwie rodziców będzie przebywał aż osiągnie dojrzałość.

  Pierwsze dwa lata młody wielbłąd spędzi w Łodzi, później prawdopodobnie zostanie przeniesiony do innego ogrodu zoologicznego. O tym, że jego matka jest w ciąży, pracownicy ogrodu zoologicznego wiedzieli od dłuższego czasu, ale jak przed każdym porodem, obawiali się o jego przebieg. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie. Zoo już niedługo ogłosi konkurs na imię dla młodego "garbusa".

  Większość jest udomowiona

  Wielbłądy dwugarbne występują w stanie dzikim (na stepach centralnej Azji - w Mongolii i Chinach) oraz jako zwierzęta hodowlane. Najprawdopodobniej zostały udomowione około 2500 r. p.n.e. w rejonie północnego Iranu lub południowo wschodniego Turkmenistanu.

  Zdecydowana większość z szacowanej na 2 miliony sztuk obecnej populacji wielbłądów dwugarbnych jest udomowiona. Największa znana dzika populacja tych zwierząt, żyjąca na pustyni Gobi, liczy około 1000 sztuk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kolejny dramat
  Następne zwierzę powiększa liczbę więźniów tzw. ogrodów zoologicznych. Jak długo jeszcze będziemy męczyć żywe stworzenia w warunkach dalekich od ich naturalnego środowiska.
  Łewap /2016-04-16 07:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...