Informacje
 • Uważajcie na żmije. Teraz są szczególnie groźne

  24-04-2015 09:50 Szczególnie niebezpieczne dla dzieci

  Film: Jak się zachować po ukąszeniu żmii?

  Fot. Flickr (CC BY 2.0)/ Frank Vassen; Film (video archiwalne z 2001 roku): Fakty TVN

  W lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, na przełomie kwietnia i maja częściej niż zwykle można spotkać żmije. Gady te mają wtedy okres godowy. "Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci" przestrzega rzecznik krośnieńskiej RDLP.

  - Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce i w związku z tym budzi powszechny strach. Chociaż liczba ukąszeń przez nią jest niewielka, co roku setki tych gadów giną z rąk wystraszonych turystów - powiedział Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

  Zwrócił jednocześnie uwagę, że "żmija jest stworzeniem pożytecznym, pełniącym ważną rolę w naturze".

  Omijać żmijowiska

  - Spotkanie z tym egzotycznym dla przyjezdnych gatunkiem jest realne i należy zachować ostrożność. W okolicach, gdzie gad ten występuje liczniej, leśnicy oznaczyli tzw. żmijowiska, by zwiększyć czujność spacerujących po lesie - dodał Marszałek.

  Jej ulubionym środowiskiem są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych. Doskonałym miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być przydomowe ogródki skalne, gdzie szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają im dobre warunki termiczne.

  Noś okryte buty

  Leśnicy zalecają, żeby podczas wycieczek do lasu zakładać solidne i długie buty, które w zasadzie zabezpieczają przed ukąszeniami.

  - Potencjale ofiary żmija ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej powodu ku temu. Atakuje zazwyczaj odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki - zauważył Marszałek.

  Ukąsi i co dalej?

  Po ukąszeniu żmii, które nie boli, pozostają dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Dopiero po 15-20 minutach zaczyna się ból i zawroty głowy. Jad żmii działa głównie na układ nerwowy.

  - Dorosły, zdrowy człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci, jako że toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary - zaznaczył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

  Jeśli dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Jad tego gada jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

  Rozpoznaj żmiję

  Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany barwne żmij: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie (tzw. wstęga kainowa) i znak "x" na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • jednak pożyteczna
  do żmija, żmija zjada głównie gryzonie przenoszące pchły które przenoszą choroby, to zaskrońce polują na żaby
  ~vipera /2015-08-09 12:35
 • żmija
  jest to bzdura że jest pożyteczna . dlatego że zabija żaby które zjadają owady takie jak muchy komary które to roznoszą choroby zagrażające człowiekowi natomiast jeśli chodzi o człowieka atakuje nie ucieka dlatego nie powinna być pod ochroną a powinno się ograniczyć rozród i populacje tego gada
  ~qwertyuiopasdfghjkl /2015-04-24 13:28
 • maja
  Był czas kiedy, za zabitą żmije odbierało sie kase od leśniczego. Na szczęscie minely i oby bezpowrotnie. Bo żmija to żadne zagrożenie dla człowieka. Zwierze to nadzwyczaj płochliwe i wieje przed człowiekiem jak tylko się da. Nawet jeżeli na skutek jakiegoś fatalnego zbiegu okoliczności żmija dziabnie, to tez nie powód do wielkiego strachu. Małe dziecko, czy człowiek starszy schorowany może wymagać lekarza ale dla zdrowego większym zagrożeniem sa "wścieknięte" pszczoły, osy czy szerszenie niż żmija. Wiem co mówię bo kiedyś mnie dziabła. Trochę zaczereienienia, trochę poszczypało a po paru dniach trudno już było określić miejsce ukąszenia. Taka to jest grożna nasza rodzima kobra
  maja61 /2015-04-24 12:35
 • Żmije
  W Mazowieckim Parku Krajobrazowym już dwukrotnie "spotkaliśmy" żmije - raz w okolicy Jeziora Torfy, a niecałe 2tyg temu w okolicy stawów (ul.Torfowa).
  ~miau /2015-04-24 12:00
 • zmije
  Czyli aby byc pewnym,ze to zmija wystarczy spojrzec jej w oczy
  ~obaczek /2015-04-24 11:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...