Informacje
 • Uwaga na załamanie pogody w Tatrach.
  TOPR ostrzega

  22-01-2020 09:09 Ma być krótkotrwałe, ale gwałtowne
  Trudne warunki w górach Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W środę przed południem w górach mogą gwałtownie zmienić się warunki pogodowe. Przed załamaniem aury ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz synoptycy.

  Według synoptyka tvnmeteo.pl Wojciecha Raczyńskiego dziś wieczorem do południowych dzielnic Polski ma dotrzeć chłodny front atmosferyczny. W górach i kotlinach górskich wystąpią opady śniegu rzędu 5-10 centymetrów. Wzrośnie także prędkość wiatru - będzie osiągać do 60 kilometrów na godzinę, zaś w partiach szczytowych do 100 km/h. Miejscami pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

  Załamania pogody należy spodziewać się przed południem - około godziny 11.

  Ratownicy Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego ostrzegli przed niebezpieczeństwem, podkreślając, że ze względu na gęste zachmurzenie, zamglenia, silne porywy wiatru i opady śniegu mogą utrudnić lub nawet uniemożliwiać orientację w terenie.

  >>> Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne

  Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

  Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Lawina może wyzwolić się jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach.

  Na ogół panują dogodne warunki. Mimo to pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Na graniach i w ich pobliżu śnieg jest wywiany do trawy i starego twardego śniegu. W zagłębieniach terenowych i pod ścianami można zobaczyć niewielkie depozyty nawianego śniegu.

  Raczyński ostrzegł jednak wszystkich wybierających się w wędrówki, że po ostatnich dodatnich temperaturach są oblodzone, więc śnieg, który spadnie na szlaki i drogi górskie, będzie luźno związany z podłożem, co może spowodować niebezpieczeństwo lokalnych lawin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....