Informacje
 • Turyści utknęli w schroniskach. "Zagrożenie jest poważne i traktujemy je serio"

  03-01-2019 17:57 Na Palenicę Białczańską nie dojeżdżają busy
  Pracownik TPN odradza wycieczki w góry Foto: Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich | Video: TVN24

  Turyści utknęli w tatrzańskich schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Przyczyniły się do tego intensywne opady śniegu i czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR zaapelowali, aby nie opuszczali oni schronisk, dopóki sytuacja się nie poprawi.

  - Prosimy turystów przebywających obecnie w schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i nad Morskim Okiem, aby nie schodzili z uwagi na zagrożenie lawinowe i pozostali (w nich - red.) do czasu, aż zrobi się bezpieczniej. Szlaki dojściowe do tych schronisk w kilku miejscach przecinają miejsca, gdzie potencjalnie mogą zejść lawiny - poinformował dyżurny ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  "Zagrożenie jest faktycznie poważne"

  Gospodyni schroniska nad Morskim Okiem Małgorzata Obertyńska powiedziała, że w obiekcie przebywa osiemnaścioro turystów i wszyscy są bezpieczni. - Turyści mogą u nas bezpiecznie zostać. Mamy spory zapas żywności i jest nam ciepło. Wszystko jest w porządku. Zagrożenie jest faktycznie poważne i traktujemy je serio. Turyści pozostaną u nas tak długo, aż zagrożenie lawinowe nie minie. W schronisku jesteśmy całkiem bezpieczni poza tym, że zasypało nasze samochody, ale nic się nie dzieje - powiedziała Obertyńska.

  Podobnie jest w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, gdzie pokrywa śnieżna przekracza półtora metra.  Turyści także w Roztoce

  Na wyłączonym z ruchu turystycznego szlaku jest również schronisko w Dolinie Roztoki, w którym przebywa dwanaścioro turystów. Jak powiedziała gospodyni tego schroniska Anna Krupa, wszyscy są bezpieczni.

  - Od rana nikt do nas nie dotarł z uwagi na zamknięty szlak. Turyści zostają u nas, ponieważ do Palenicy Białczańskiej nie dojeżdża żadna komunikacja. Mamy zapasy żywności i zalecamy turystom, żeby u nas zostali tak długo, aż warunki się poprawią - dodała Anna Krupa.

  Od czwartku w całych Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Ratownicy odradzają wszelkie wyjścia w góry. Lawiny mogą schodzić samoczynnie.

  Czytaj więcej o sytuacji lawinowej w Tatrach.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...