Informacje
 • Turyści utknęli w rejonie Orlej Perci.
  Na pomoc ruszyli ratownicy

  02-08-2019 21:39 Pomógł śmigłowiec
  Kolejny wypadek w Tatrach Foto: Wikipedia/Jerzy Opioła (CC-BY-2.5) | Video: TVN24

  W piątek wieczorem ratownicy TOPR zostali wezwani na pomoc przez czterech turystów, którzy utknęli w eksponowanym terenie w rejonie Orlej Perci. Ratownicy na pokładzie śmigłowca dotarli do potrzebujących pomocy.

  - Ratownicy zabrali turystów na pokład śmigłowca i przetransportowali ich na Halę Gąsienicową, skąd dalej zostaną zwiezieni samochodem terenowym do Zakopanego - relacjonował w piątkowy wieczór ratownik dyżurny Kamil Suder.

  Bardzo trudny szlak

  Orla Perć to najtrudniejszy wysokogórski szlak turystyczny w polskiej części Tatr. Ciągnie się od Przełęczy Zawrat skalistymi graniami, urwiskami i szczytami po Przełęcz Krzyżne. Szlak jest uzbrojony w pomocnicze łańcuchy i drabinki.

  W piątek w Tatrach panowała słoneczna pogoda, zachęcająca do górskich wędrówek. Są dobre warunki do uprawiania turystyki. Tylko miejscami szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste - informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  Tatrzański Park Narodowy o bezpieczeństwie

  Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy przeczytać zalecenia dla turystów.

  Według komunikatu przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody i odpowiednio się do niej przygotować. Trasa wycieczki powinna być dostosowana do aktualnie panujących warunków pogodowych, własnych możliwości i doświadczenia. Dodatkowo wycieczka powinna być zaplanowana tak, by zdążyć wrócić przed zmrokiem.

  Należy pamiętać o tym, że w górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i trzeba przygotować się na dodatkowe utrudnienia takie jak deszcz, śnieg lub silny wiatr.

  TPN podkreśla jednak, że najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku, gdyż bezpieczeństwo turysty w znacznym stopniu zależy od niego samego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • turyści
  turyści??? Zdecydowanie powinni zapłacić
  ~Aga /2019-08-20 16:22
 • Turysto?
  Turysci powinni poniesc koszty pomocy,
  ~zdrowy /2019-08-03 09:12
 • wycieczka
  Wyszli w góry a potem nie chcialo im sie wracac bo po co sie męczyc. Wobec powyższego zwrócili sie o pomoc a ta nadeszła i cała grupa zdążyła jeszcze na kolację
  ~Janek /2019-08-03 05:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...