Informacje
 • Trudne warunki w Tatrach.
  Uwaga, szlaki są oblodzone

  16-01-2018 12:46 Przed wyjściem w góry ostrzega ratownik TOPR

  Tatry pogoda

  TVN24

  W Tatrach panują trudne warunki pogodowe. Szlaki są ośnieżone i oblodzone. Ratownik odradza wychodzenie w góry.

  Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej szlaki są mocno oblodzone, tylko na nieznacznych odcinkach nie ma już śniegu. W wyższych partiach Tatr szlaki miejscami są zawiane i występują zaspy, a miejscami śnieg wywiany jest do twardego, zlodowaciałego podłoża.

  Silny, porywisty wiatr powoduje zawieje i zamiecie śnieżne, które ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie oraz utrudniają poruszanie się. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy.

  W Dolinie Starorobociańskiej, szlak jest zamknięty z powodu powalonych drzew, które uniemożliwiają przejście. Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.

  Na terenie Tatr obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  - Są to warunki wymagające doświadczenia w chodzeniu w warunkach zimowych. Sprzęt taki, jak raki, czekan tu są nieodzowne, bardzo przydatne. Bez tego to raczej nie polecamy w ogóle wyjścia w wyższe partie, a nawet i na dnie doliny, na płaskim terenie, mogą się przydać takie raczki. W terenie leśnym, reglowym też w wielu miejscach szlaki są śliskie, twarde, ubite i oblodzone. Dzisiaj uprawianie jakiejkolwiek turystyki, wędrowanie gdzieś wyżej jest niewskazane - wytłumaczył ratownik TOPR Edward Lichota.

  Niebezpiecznie w Karkonoszach

  W wyższych partiach Karkonoszy panują trudne warunki zimowe, pokrywa śniegu jest zróżnicowana, występuje zarówno śnieg świeży, przewiany ale także w miejscach wywianych lód - miejscami jest bardzo ślisko. Temperatura wynosi od -12 do -8 st. C. Wieje południowo-zachodni bardzo silny i porywisty wiatr, co znacznie obniża temperaturę odczuwaną. Widoczność ograniczona przez mgłę wynosi do 30 m. W ciągu dnia przewidywane są opady śniegu.

  W dolnych partiach Karkonoszy i dolinach podgórskich występuje zachmurzenie duże, widzialność jest dobra, wieje umiarkowany wiatr, w porywach silny.

  Jak podkreślają ratownicy, każde wyjście w góry wymaga obiektywnej oceny ryzyka, dobrego przygotowania kondycyjnego oraz technicznego.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia na południu kraju.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...