Informacje
 • "To jest wyrok dla pszczół". Apel o cofnięcie zgody na szkodliwe pestycydy

  08-08-2018 15:47 Pszczelarze i Greenpeace protestują
  Pszczelarz o trujących substancjach Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Pszczelarze i Greenpeace zaapelowali w środę do ministra rolnictwa, by ten wycofał zgodę na stosowanie szkodliwych dla pszczół pestycydów. Ministerstwo odpowiada, że zgoda jest okresowa i była podyktowana między innymi pogodą, która negatywnie wpłynęła na uprawy rzepaku.

  Greenpeace wraz z przedstawicielami kilku organizacji pszczelarskich (Polskim Związkiem Pszczelarskim, Stowarzyszeniem Pszczelarzy Zawodowych, Stowarzyszeniem Pszczelarzy Polskich Polanka) zorganizowali w środę pod siedzibą resortu rolnictwa happening, podczas którego protestowali przeciwko zgodzie na stosowanie pestycydów z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku. Taką zgodę wydał w lipcu minister Jan Krzysztof Ardanowski.

  Dzień pszczoły

  Przedstawicielka Greenpeace Katarzyna Jagiełło podkreśliła na konferencji prasowej, że 8 sierpnia jest obchodzony jako "dzień pszczoły". - W obliczu ostatniej decyzji ministra Ardanowskiego, mam nadzieję że ta czarna wizja się nie spełni, możemy w przyszłym roku obchodzić dzień neonikotynoidów - dodała.

  - Apelujemy o wycofanie się z decyzji o dopuszczenie stosowania toksycznych dla pszczół pestycydów w rzepaku - apelowała. Przypomniała, że resort środowiska negatywnie zaopiniował zgodę na czasowe stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Ekolożka poinformowała, że Greenpeace złożył w ministerstwie wniosek o zawieszenie lipcowej decyzji Ardanowskiego. Zdaniem aktywistów przy jej wydaniu popełniono błędy formalne. Organizacja rozważa też "inne kroki" prawne w tej sprawie, ale nie wyjaśniła, jakie mogą one być.

  - Polska do tej pory stawała po stronie pszczół. Przez wiele lat minister Jurgiel odmawiał zgody na stosowanie neonikotynoidów - dodała Jagiełło. - To jest wyrok dla pszczół - podkreśliła w rozmowie z reporterem TVN24.

  Niebezpieczne substancje

  Ekolodzy i organizacje pszczelarskie powołując się na badania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wskazują, że stosowane w zaprawach rzepaku neonikotynoidy pozostają w środowisku nawet przez kilka lat. Trafiają one bezpośrednio do roślin, a później do gleby, wody. Dodają, że negatywnie wpływają też na system nerwowy i odpornościowy owadów zapylających, w tym pszczół, co ma wpływ na ich zdrowie i życie. Takie związki chemiczne paraliżują zdolności komunikacyjne pszczół - nie mogą one znaleźć pożywienia bądź uli.

  Szef Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła zwrócił uwagę, że choć praca owadów zapylających jest darmowa, to jej wartość sięga rocznie czterech miliardów złotych. W 2015 roku ekonomiczna wartość zapylania jabłek w naszym kraju wynosiła ponad 1,5 miliarda złotych rocznie, rzepaku około miliarda złotych. Na kolejnych miejscach znalazły się maliny, wiśnie i czereśnie oraz ogórki.

  Przedstawiciele innych organizacji pszczelarskich dodali, że bez pszczół nie będziemy mieli owoców czy warzyw. Będziemy skazani na przykład na ziemniaki czy kukurydzę. Pszczelarze oraz ekolodzy podczas środowego wydarzenie przekazali wiceministrowi rolnictwa Rafałowi Romanowskiemu petycję w obronie pszczół podpisaną przez 72 tysiące osób. Romanowski wyjaśnił, że wydana zgoda na stosowanie neonikotynoidów jest okresowa, obowiązuje na rok.

  Złe warunki pogodowe

  - Mamy rok, jaki mamy. Musimy myśleć i dbać też o cały przemysł rolno-spożywczy. To bardzo ciężki rok. Mamy aurę pogodową, jaką mamy - dodał. Poinformował, że ubiegłoroczne zbiory rzepaku były słabe. Resort w lipcu tłumacząc swoją decyzję wskazał, że jest ona podyktowana "panującymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wzrastającą presję organizmów szkodliwych". Dodawano, że bez zapraw neonikotynoidowych, trzeba byłoby rzepak pryskać kilkukrotnie.

  - Mamy początek sierpnia. Jesteśmy tuż przed zasiewami rzepaku. Zapewne te zaprawy zostały już zastosowane, jeśli chodzi o nasiona rzepaku na rok 2018/2019 - powiedział pytany przez dziennikarzy Romanowski.

  Czy jest szansa na zmianę decyzji?

  Ministerstwo rolnictwa wydając zgodę zaznaczyło, że ze względu na bezpieczeństwo m.in. pszczół, zaprawianie nasion będą mogły wykonać wyłącznie podmioty, które mają certyfikat ESTA. Na opakowaniach takich nasion musi być umieszczona informacja na temat środków ostrożności związanych z ochroną środowiska naturalnego, w tym również zapisy wskazujące na konieczność poinformowania zainteresowanych stron o wysiewie nasion zaprawionych substancjami z grupy neonikotynoidów.

  W kwietniu bieżącego roku Komisja Europejska zakazała stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów. To: imidakloprid, klotianidyna i tiametoksam. Neonikotynoidy będą dozwolone tylko w stałych szklarniach. Unijne rozporządzenie ma zacząć obowiązywać przed końcem roku.

  Rozmowa z przedstawicielką Greenpeace Katarzyną Jagiełło:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...