Informacje
 • Tegoroczny maj najcieplejszy od 55 lat. Żniwa rozpoczną się szybciej

  20-06-2018 14:00 W Polsce panuje susza. Ma straszne skutki
  Skutki suszy najbardziej odczuwalne są w środkowej części kraju Foto: Shutterstock, PAP | Video: TVN24

  W Polsce od kilku tygodni panuje susza. To negatywnie wpływa na uprawy. - Straty możemy pewnie już oceniać w milionach złotych, takiej skali nie było nigdy - mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki.

  Według Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, który monitoruje suszę, niedobór wody występuje na całym obszarze kraju. Do 10 czerwca susza objęła połowę gruntów ornych i najbardziej dotyka uprawy zbóż jarych i ozimych.

  Najcieplejszy maj od ponad półwiecza

  Zuzanna Sawińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poinformowała, że tegoroczny maj był najcieplejszy od 55 lat. Średnia temperatura wyniosła 18,7 stopnia Celsjusza (w ubiegłym roku było to 15,3 stopnia). Przy tak wysokiej temperaturze i dużym nasłonecznieniu, brak opadów powoduje, że rośliny nie mają odpowiednich warunków do wzrostu, co oznacza gorsze zbiory.

  Dodała, że z wieloletnich obserwacji wynika, że co 10 lat wegetacja przyspiesza o cztery dni. Rosną też opady, ale nie są one rozłożone równomiernie, a większość przypada na okres zimowy.
  W ocenie ekspertów w tym roku żniwa znacznie przyspieszą. Możliwe jest, że zbiory jęczmienia rozpoczną się już za kilka dni, a rzepaku - pod koniec czerwca. Zasadnicze żniwa powinny rozpocząć się około 5 lipca.

  "Straty możemy pewnie już oceniać w milionach złotych"

  We wtorek, podczas konferencji Krajowej Federacji Producentów Zbóż, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki powiedział, że resort zdaje sobie sprawę, że tak niekorzystna pogoda spowoduje straty w wielu gospodarstwach. Dodał, że jego zdaniem budżetu państwa może nie stać na to, by wypłacić pomoc każdemu gospodarstwu, które poniesie straty przez suszę.

  - Straty możemy pewnie już oceniać w milionach złotych, takiej skali nie było nigdy - stwierdził. Dlatego - jak mówił - pomoc musi być kierowana tam, gdzie rolnicy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji.

  Bogucki poinformował, że resort pracuje nad mechanizmem, który ma skierować pomoc głównie tam, gdzie rolnicy ponoszą straty już kolejny rok. Chodzi o to, by te gospodarstwa dostały bardziej znaczącą pomoc.

  - Prawdopodobnie na jutrzejsze posiedzenia Rady Ministrów trafi projekt rozporządzenia, które przygotowujemy od czterech miesięcy i dotyczy ono nie tylko pomocy klęskowej, ale kwestii afrykańskiego pomoru świń. Będzie to projekt, który obniża oprocentowanie kredytów klęskowych do 0,5 proc. - powiedział.

  Przypomniał, że w ubiegłym roku pomocą objęte były tereny, na których wystąpiły nawałnice. Wówczas rolnicy mogli dostać pomoc w wysokości 1 tys. zł/ha w przypadku upraw sadowniczych - 2 tys. Do rolników w sumie trafiło ponad 400 mln zł.

  Niższe zbiory

  Tegoroczne zbiory zbóż będą niższe niż w ubiegłym roku, gdy uzyskano 31,9 mln ton ziarna (wraz z kukurydzą). Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ocenia, że zbiory mogą być na poziomie 28,5 mln ton, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podaje, że w granicach 26,5-28,5 mln ton. Natomiast Krajowa Federacja Producentów Zbóż nie podała szacunków, a jedynie stwierdziła, że zbiory zbóż ozimych będą o 10 proc. niższe od ubiegłorocznych, a jarych - o ok. 25 proc.

  Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych mniej będzie rzepaku - zbiory będą na poziomie 2 mln ton wobec 2,7 mln ton w ubiegłym roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • W innych krajach rolnicy sobie radzą
  Tylko u nas na wszystko ręce rozkładają i narzekają.
  ~Nick /2018-06-20 21:02
 • a na Węgrzech tylko śmieją się z nas.
  a na Węgrzech tylko śmieją się z nas bo upały mają większe - u nas nie ma systemów nawadniania
  Historyk1967 /2018-06-20 15:15
 • żniwa 2018
  na Dolnym Śląsku biory jęczmienia ozimego już ruszyły.
  Plony 4-6,5t/ha
  ~mar /2018-06-20 14:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...