Informacje
 • Tegoroczny maj najcieplejszy od 55 lat. Żniwa rozpoczną się szybciej

  20-06-2018 14:00 W Polsce panuje susza. Ma straszne skutki
  Sucho w Narwiańskim Parku Narodowym Foto: Shutterstock, PAP | Video: TVN24

  W Polsce od kilku tygodni panuje susza. To negatywnie wpływa na uprawy. - Straty możemy pewnie już oceniać w milionach złotych, takiej skali nie było nigdy - mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki.

  Według Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, który monitoruje suszę, niedobór wody występuje na całym obszarze kraju. Do 10 czerwca susza objęła połowę gruntów ornych i najbardziej dotyka uprawy zbóż jarych i ozimych.

  Najcieplejszy maj od ponad półwiecza

  Zuzanna Sawińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poinformowała, że tegoroczny maj był najcieplejszy od 55 lat. Średnia temperatura wyniosła 18,7 stopnia Celsjusza (w ubiegłym roku było to 15,3 stopnia). Przy tak wysokiej temperaturze i dużym nasłonecznieniu, brak opadów powoduje, że rośliny nie mają odpowiednich warunków do wzrostu, co oznacza gorsze zbiory.

  Dodała, że z wieloletnich obserwacji wynika, że co 10 lat wegetacja przyspiesza o cztery dni. Rosną też opady, ale nie są one rozłożone równomiernie, a większość przypada na okres zimowy.
  W ocenie ekspertów w tym roku żniwa znacznie przyspieszą. Możliwe jest, że zbiory jęczmienia rozpoczną się już za kilka dni, a rzepaku - pod koniec czerwca. Zasadnicze żniwa powinny rozpocząć się około 5 lipca.

  "Straty możemy pewnie już oceniać w milionach złotych"

  We wtorek, podczas konferencji Krajowej Federacji Producentów Zbóż, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki powiedział, że resort zdaje sobie sprawę, że tak niekorzystna pogoda spowoduje straty w wielu gospodarstwach. Dodał, że jego zdaniem budżetu państwa może nie stać na to, by wypłacić pomoc każdemu gospodarstwu, które poniesie straty przez suszę.

  - Straty możemy pewnie już oceniać w milionach złotych, takiej skali nie było nigdy - stwierdził. Dlatego - jak mówił - pomoc musi być kierowana tam, gdzie rolnicy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji.

  Bogucki poinformował, że resort pracuje nad mechanizmem, który ma skierować pomoc głównie tam, gdzie rolnicy ponoszą straty już kolejny rok. Chodzi o to, by te gospodarstwa dostały bardziej znaczącą pomoc.

  - Prawdopodobnie na jutrzejsze posiedzenia Rady Ministrów trafi projekt rozporządzenia, które przygotowujemy od czterech miesięcy i dotyczy ono nie tylko pomocy klęskowej, ale kwestii afrykańskiego pomoru świń. Będzie to projekt, który obniża oprocentowanie kredytów klęskowych do 0,5 proc. - powiedział.

  Przypomniał, że w ubiegłym roku pomocą objęte były tereny, na których wystąpiły nawałnice. Wówczas rolnicy mogli dostać pomoc w wysokości 1 tys. zł/ha w przypadku upraw sadowniczych - 2 tys. Do rolników w sumie trafiło ponad 400 mln zł.

  Niższe zbiory

  Tegoroczne zbiory zbóż będą niższe niż w ubiegłym roku, gdy uzyskano 31,9 mln ton ziarna (wraz z kukurydzą). Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ocenia, że zbiory mogą być na poziomie 28,5 mln ton, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podaje, że w granicach 26,5-28,5 mln ton. Natomiast Krajowa Federacja Producentów Zbóż nie podała szacunków, a jedynie stwierdziła, że zbiory zbóż ozimych będą o 10 proc. niższe od ubiegłorocznych, a jarych - o ok. 25 proc.

  Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych mniej będzie rzepaku - zbiory będą na poziomie 2 mln ton wobec 2,7 mln ton w ubiegłym roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • W innych krajach rolnicy sobie radzą
  Tylko u nas na wszystko ręce rozkładają i narzekają.
  ~Nick /2018-06-20 21:02
 • a na Węgrzech tylko śmieją się z nas.
  a na Węgrzech tylko śmieją się z nas bo upały mają większe - u nas nie ma systemów nawadniania
  Historyk1967 /2018-06-20 15:15
 • żniwa 2018
  na Dolnym Śląsku biory jęczmienia ozimego już ruszyły.
  Plony 4-6,5t/ha
  ~mar /2018-06-20 14:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...