Informacje
 • "Tego roku pogoda trochę płata figla".
  Zimowa aura nie chce odpuścić

  14-04-2021 13:20 Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Środowe uderzenie zimy - materiał "Faktów po południu" Foto: PAP/Darek Delmanowicz | Video: TVN24

  W niektórych rejonach Polski w środę znów zrobiło się biało. Na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu sięga 160 centymetrów. Mieszkańcy terenów, w których sypnęło najbardziej, zastanawiają się, gdzie podziała się wiosna.

  Na pogodę w Polsce od wschodu wpływa zatoka niskiego ciśnienia i frontu atmosferycznego. Pozostajemy w tej samej, chłodnej wilgotnej masie pochodzenia arktycznego, które napłynęło znad Skandynawii.

  Synoptycy prognozują opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Najbardziej obfite opady mają występować w południowo-wschodniej części kraju. Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami może spaść nawet 30 centymetrów.

  Tam, gdzie będzie padać najmocniej, będzie też najzimniej. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą zaledwie 2 stopnie Celsjusza.

  "Nie mam już siły"

  Intensywne opady śniegu pojawiły się między innymi w Tarnowie (woj. małopolskie).

  - Nie wiem, co o tym myśleć. W sobotę byłem na działce, piękna pogoda, w koszuli pracowałem. A co się stało wczoraj i dzisiaj? Nie mam już siły - mówił jeden z mieszkańców w rozmowie z reporterem TVN24.

  Również innym pogoda niezbyt się podobała.

  - Tyle lat żyję na tym świecie, no kiedyś tak było, ale teraz, ostatnio zimy były jak lato. Byłem przekonany, że będę chodził już w sandałkach, bez skarpetek, tak jak w zeszłym roku o tej porze. Myśmy się przyzwyczaili, do tego, że już nie mam zim, bo klimat się jednak ociepla - opowiadał inny.

  - Myślę, że ta pogoda się zmieni na pewno. Już w przyszłym tygodniu. Kiedyś było tak rzadko, czasem coś tam poprószyło. Tego roku pogoda trochę płata figla - dopowiadał inny mieszkaniec.

  Powalone drzewa w Małopolsce

  W Małopolsce minionej nocy strażacy interweniowali 187 razy w związku z powalonymi drzewami na skutek opadów marznącego deszczu, śniegu oraz wiatru. Nikt nie został ranny - przekazał rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak.

  Najwięcej zdarzeń związanych z usuwaniem powalonych drzew odnotowano w powiecie nowosądeckim - 43. Ponad 20 drzew z dróg i chodników usunięto w powiatach tarnowskim i myślenickim. Napływają kolejne zgłoszenia w związku z sytuacją pogodową. Strażacy apelują o ostrożność.

  Na Kasprowym Wierchu od wtorku przybyło 19 centymetrów śniegu. Obecnie pokrywa wynosi około 160 cm.

  "Obudziłam się w innej bajce"

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia białych krajobrazów z miejscowości na Śląsku i w Małopolsce. "Wiosna? Obudziłam się dzisiaj w innej bajce" - napisała jedna z internautek.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....