Informacje
 • "Takie rzeczy widziałam tylko w telewizji!". Trąba powietrzna nad Płockiem

  25-06-2018 21:23 Gwałtowna aura wyrządziła niewielkie szkody w mieście
  Trąba powietrzna nad Płockiem. Utworzyła się na wodzie Foto: Edyta Stankiewicz | Video: Artur Kazimierowicz

  Chłodny front, który przechodził nad Polską, przyniósł w poniedziałek gwałtowne zjawiska pogodowe. Jednym z nich była trąba powietrzna nad Płockiem.

  Poniedziałek obfitował w gwałtowne zjawiska burzowe. Padał intensywny deszcz, grad, wiał silny wiatr. Nad Płockiem przeszła trąba powietrzna. Film dokumentujący to zjawisko udostępniła portalowi tvnmeteo.pl pani Edyta Stankiewicz z Kutna.

  Niecodzienne zjawisko

  Jak powiedziała nam pani Edyta, była bardzo zaskoczona, gdy - jadąc w kierunku Płocka - przez okno samochodu zobaczyła to niecodzienne zjawisko. Poprosiła syna, by je nagrał.

  Zapytaliśmy, czy kiedykolwiek widziała już trąbę powietrzną. - Nie! Tylko w telewizji - odpowiedziała.

  Jak przekazała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, według skali Fujity była to trąba najsłabszego typu F0. Takie trąby zdarzają się w chłodnej masie powietrza na tak zwanych wtórnych frontach chłodnych, szybko się przemieszczających. Ta płocka wystąpiła w rejonie rzeki, nad lądem i wodą - podłożami o różnym stopniu nagrzania.

  Podczas trąb kategorii F0 wiatr może wiać z prędkością od 64 do 116 kilometrów na godzinę.

  Skala Fujity to siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin.

  Zerwany dach dyskontu

  Burza i trąba powietrzna spowodowały w Płocku niewielkie szkody.

  - Zerwany został częściowo dach jednego z dyskontów przy ulicy Mostowej. Wiatr przewrócił również pięć drzew oraz kontener ze stróżem. Stróżowi poza potłuczeniami nic się nie stało - przekazał Kontaktowi 24 kapitan Edward Mysera, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

  Gwałtowne zjawiska nawiedziły też inne regiony naszego kraju. Zobacz, jak Reporterzy 24 udokumentowali dzisiejsze burze.

  Niebezpieczna pogoda

  Polska jest za głównym frontem chłodnym, który powędrował nad Rosję, a teraz nad nami wędruje wtórny chłodny front, na którym piętrzą się chmury Cumulonimbus z silnymi prądami wstępującymi.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że również w ciągu najbliższych dni aura może być gwałtowna. Prognozuje się możliwość ogłoszenia alertów przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem. Czytaj więcej na temat prognoz ostrzeżeń.

  Szczególnie gwałtownej pogody można się spodziewać w czwartek - zapowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Trąba w Płocku
  Witam, ja mieszkam w Płocku i z względu z trąby powietrznej przeszła przez Radziwie w stronę Wyszogrodu. to co zobaczyłem na filmiku jestem przerażający na ten widok trąby przy Wiśle ..z tego co wiem że 1 ranna została , drzewa porywane z ziemi przy moście i dach zerwany ze sklepu biedronki. Nigdy tego nie zapomnę to co się działo wczoraj.i dodatku była burza i ulewny deszcz ale tego o trąbię nie zapomnę, 25.06.2018 Płock Trąby Powietrznej :)
  ~Patryk /2018-06-26 02:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...