Informacje
 • "Tak się przeraziłam, że kazałam się dzieciom schować pod stół". Potężna wichura w Wielkopolsce

  30-04-2019 08:22 Zniszczenia
  Diabeł pyłowy w Zielonej Łące Foto: Kontakt 24, Maksymilian Sadowski | Video: Maksymilian Sadowski

  W Zielonej Łące w województwie wielkopolskim w poniedziałek po południu pogoda była skrajnie niebezpieczna. Wichura przeraziła mieszkańców i spowodowała szereg zniszczeń. Nagranie i zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

  - W pewnym momencie zerwał się wiatr, patrzę w okno i widzę, że coś się dzieje - opowiadała reporterowi TVN24 Anna Styś, mieszkanka leżącej nieopodal Pleszewa Zielonej Łąki. - Przeszedł wir, dosyć potężny, zabrał garaż blaszany, a betoniarkę przeniósł na pole. Tak się przeraziłam, że kazałam dzieciom schować się pod stół, bo nie wiedziałam, co się dzieje - dodała.

  - Nasza trampolina fruwała gdzieś na około 70 metrów i jest zdewastowana. Są połamane drzewa w sadzie. Całe szczęście, bo niewiele brakowało, żeby tornado uderzyło w naszą wiatę, w której mamy położone drewna opałowe. To naprawdę był fart - powiedziała inna mieszkanka Zielonej Łąki Honorata Wóz-Dąbrowska.

  Skutki załamania pogody

  Wichura przyniosła zniszczenia.

  - Zniszczeniom uległy w szczególności domostwa na terenie Zielonej Łąki. Wiatr zerwał tam kilka dachów z niektórych budynków gospodarczych. Pierwsze zgłoszenie straż otrzymała około godziny 18. Wszystkie interwencje zakończyły się około godziny 21 - powiedział rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie Mariusz Glapa.

  Wir pyłowy nad polem

  To, jak groźna była sytuacja w Zielonej Łące, widać na nagraniu i zdjęciach, które dostaliśmy na Kontakt 24. Załamanie pogody, jakie nastąpiło tam w poniedziałek, opisał dla nas synoptyk tvnmeteo.pl:

  - To, co widać nad polem, to potężny tak zwany diabeł, czyli wir pyłowy. Natomiast jeśli chodzi o zniszczenia w zabudowie, to mógł to być zalążek trąby powietrznej lub potężny podmuch wiatru spod chmury burzowej - mówił nam Artur Chrzanowski.

  Jak podkreślił Chrzanowski, żeby stwierdzić, czy zjawisko faktycznie było trąbą powietrzną, trzeba mieć je, a także straty, jakie przyniosło, lepiej udokumentowane na filmach i zdjęciach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wiatr
  stół raczej nie pomaga w takich sytuacjach, raczej do piwnicy trzeba naginać
  ~stary piernik /2019-05-04 21:28
 • Ja pierniczę
  Jeszcze nikt tego wiru pyłowego nie poprawił? Nic dziwnego że wszyscy co się choć trochę interesują pogodą, śmieją się z tej strony. Chodzi o rodzaj trąby powietrznej, tzw trąba lądowa. Diabełki pyłowe to na Marsie albo na Ziemi w trakcie słonecznych dni. No ludzie, po czym wy jesteście? Po filologii tajskiej?
  ~jm4 /2019-04-30 15:16
 • Wyrzućcie tego idiotę
  Diabełki pyłowe występują tylko w czasie słonecznej bezwietrznej pogody a nie w czasie burzy! Może mała, ale na 100 proc. trąba powietrzna.
  ~jony /2019-04-30 14:02
 • synoptyk
  Synoptyk nie potrafi odróżnić diabła pyłowego od niewielkiej trąby powietrznej? Przecież, te dwa zjawiska mają zupełnie inną genezę. To super musicie mieć prognozy, jak wam je tacy fachowcy robią.
  ~ali /2019-04-30 11:26
 • ...
  to dust devil a nie traba powietrzna
  ~mefka /2019-04-30 08:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...