Informacje
 • Szesnastolatek sam zaprojektował sondę badawczą i wypuścił ją do stratosfery

  25-10-2016 20:51 Zobacz nagranie z sondy

  Nastolatek wypuścił własnoręcznie zrobioną sondę do atmosfery

  Fot.: Space in 180/SkyConcept, film: Fakty TVN

  Wystarczą chęci, odrobina samozaparcia i dobra organizacja. Nastolatek ze Swarzędza sam zaprojektował sondę z urządzeniami pomiarowymi i wypuścił ją do atmosfery. Teraz będzie opracowywał wyniki swoich badań.

  16-letni Karol Wojsław ze Swarzędza w Wielkopolsce podjął się meteorologicznego projektu. Sam zaprojektował urządzenie, które wykonało specjalistyczne pomiary składu ziemskiej atmosfery. Finał projektu, do którego przygotowywał się przez pół roku, miał miejsce 22 października.

  Na swoją akcję zdobył pieniądze podczas internetowej zbiórki, a suma ta wynosi około kilkunastu tysięcy złotych. Nastolatek części zakupił również przez internet.

  - Najważniejsza była kwestia przygotowania tego wszystkiego i zorganizowania. Elektronika i czujniki to dostępne rzeczy - powiedział Karol Wojsław. - Miałem dużo czasu, żeby sobie wszystko przygotować, a największym wyzwaniem w projekcie był sam moment wysłania sondy do atmosfery - dodał.

  Kosmiczny lot

  W sobotę 22 października sonda wzbiła się w powietrze. Pofrunęła dzięki balonowi napełnionym helem, który pękł w stratosferze na wysokości 30 km. Urządzenie opadło z powrotem na ziemię na spadochronie. Wylądowało około 30 km od Poznania.

  Żeby nie zagrażać bezpieczeństwu, m.in. samolotów pasażerskich, lot odbył się za zgodą Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

  Wyniki niebawem

  Nastolatek wyposażył urządzenie w systemy namierzania, radio, kamery i czujniki, które dostarczyły mu materiał do specjalistycznych badań.

  - Badałem stężenie ozonu, czystość powietrza, wydajność ogniw fotowoltaicznych. Wykonałem panoramiczny film, przedstawiający ziemię z tzw. bliskiego kosmosu - powiedział młody naukowiec. - Wyniki na razie są bardzo ogólne. Będę się spieszył, żeby w okolicach dwóch tygodni je opublikować - dodał.

  Wyniki badań przeprowadzonych podczas lotu sondy, w ramach projektu Space in 180, zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie w filmie zrealizowanym przez SkyConcept.

  Zobacz nagranie z sondy:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tia
  Ciekawe czy jakby balon zderzył się z samolotem albo został wciągnięty w silnik i doszło do tragedii to czy by wszyscy tego małolata tak poklepywali po ramieniu.
  ~Ufo /2016-10-26 09:58
 • Wielkie halo
  Nie bardzo rozumiem dlaczego jest to takie wielkie wydarzenie. Sam od trzech tygodni czekam z wysłaniem "sondy" kosmicznej. Chciało mi się śmiać jak oglądałem materiał w telewizji jak lokalizator GPS i stacja pogodowa zostały wyjęte z plastików i wsadzone same układy scalone. Druga rzecz to koszt. Ja zamówiłem balon meteorologiczny 1000g na eBayu za 270 zł z przesyłką ze Stanów, hel 3 m3 z Warszawy za 450 zł, lokalizator GPS z allegro za 150 zł, Power bank do kamerki za 80 zł. Pudełko tekturowe jako opakowanie (styropian był cięższy), wata, podgrzewacz narciarski do rąk (żeby baterie dłużej trzymały bo na górze jest - 60 st C). Spadochron do sond meteorologicznych za 160 zł oraz sznurek 2 mm za 12 zł. Wsadzam kamerkę GoPro 4 bo mam taką jednak jakaś sportowa za 200 zł też dała by radę. Poza tym na YouTubie jest masa filmików gdzie 5-latkowie wysyłają balony z klockami lego. Redaktor zamiast sprawdzić jak wygląda realizacja takiego przedsięwzięcia to realizuje materiał o czymś znanym i prostym.
  ~Grzegorz /2016-10-26 09:48
 • Projekt o tej właśnie tematyce
  http://copernicus-project.org/
  ~neoww31 /2016-10-26 09:32
 • Okejka
  Fajnie że chłopak ma zajawkę, tak trzymaj!
  ~BartOtwock /2016-10-26 09:24
 • No,
  naprawde Cie podziwiam i zyczesukcesoww zyciu. Masz glowe na karku i wiesz co chcesz. Powodzenia.
  ~qolfa /2016-10-26 03:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...