Informacje
 • "Szczepionki ofiarą własnej skuteczności. Zapomnieliśmy, jak może wyglądać choroba zakaźna"

  05-11-2018 11:10 Szczepionka daje prawie stuprocentową skuteczność
  Dlaczego szczepienia przeciwko odrze są tak istotne? Foto: TVN24 | Video: TVN24

  W Polsce pojawiają się kolejne przypadki i podejrzenia zachorowań na odrę. Co najmniej 18 osób zachorowało tylko w Warszawie i okolicach. Rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Joanna Narożniak zapewniła we "Wstajesz i wiesz", że służby sanitarne są postawione w gotowości na terenie całego Mazowsza, a sytuacja jest monitorowana i opanowana. Jeden przypadek we Włodawie wymaga zbadania.

  Według ostatniego komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie (WSSE), z niedzieli z godziny 19, na Mazowszu odnotowano 18 przypadków zachorowań na odrę. Służby sanitarne na całym Mazowszu są w pełnej gotowości na wypadek kolejnych zachorowań - zapewniała we "Wstajesz i wiesz" rzecznik prasowa WSSE Joanna Narożniak. Dodała, że sytuacja jest opanowana i na bieżąco monitorowana.

  - Jesteśmy przygotowani na to, że kolejne przypadki mogą się pojawiać - powiedziała rzecznik.

  W niedzielę pojawiło się podejrzenie zachorowania u pięciolatka, który uczęszczał do przedszkola w Nadarzynie (powiat pruszkowski). Chłopiec nie miał udokumentowanego przebycia szczepienia, a takie osoby uznaje się za niezaszczepione.

  Większość dzieci chodzących do placówek, w których wystąpiły zachorowania, było zaszczepione. Trwa sprawdzanie informacji, co do przebycia szczepień u kolejnych dzieci między innymi w szkole w Pruszkowie, gdzie ustalono jedno z pierwszych ognisk.

  Przypadek do zbadania w województwie lubelskim

  W szpitalu przebywa uczeń liceum we Włodawie (woj. lubelskie) z podejrzeniem zachorowania na odrę.  Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie Bożena Niewiarowska-Łobacz powiedziała PAP, że pochodzi z Ukrainy i prawdopodobnie nie był szczepiony przeciw odrze.
  Niewiarowska-Łobacz poinformowała, że nastolatek przebywa na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, gdzie jest diagnozowany. W poniedziałek pobrano próbki do badań w celu potwierdzenia zachorowania.
  "Monitorujemy sytuację, przeprowadzane jest dochodzenie epidemiologiczne. Obecnie nie mamy informacji, by u innych uczniów pojawiły się objawy mogące wskazywać na zachorowanie na odrę" - powiedziała Niewiarowska-Łobacz. Dodała, że sprawdzany jest stan uodpornienia zarówno uczniów szkoły, do której uczęszcza nastolatek, jak i osób zamieszkujących razem z nim w internacie.
  Poinformowała, że uczeń przed dwoma tygodniami przebywał na Ukrainie i prawdopodobnie tam mogło dojść do zakażenia.

  "Osoby zaszczepione mogą czuć się bezpiecznie"

  Jak podkreśla rzecznik WSSE, szczepionka przeciw odrze jest bardzo skuteczna. - Szczepionka przeciwko odrze przy tych dwóch dawkach to jest szczepionka, która daje prawie stuprocentową skuteczność - zaznaczyła. - Wszystkie osoby, które są zaszczepione mogą się czuć bezpiecznie i rodzice dzieci mogą się czuć bezpiecznie - dodała.

  Narożniak przyznała, że pojawienie się ognisk choroby spowodowało, że w przychodniach i stacjach epidemiologicznych pojawia się wiele osób, chcących się zaszczepić. Są to między innymi rodzice dzieci, którzy "opóźnili szczepienie swojego dziecka", ale również sami dorośli. U osób dorosłych podaje się dwie dawki szczepienia w odstępie co najmniej czterech tygodni.

  Szczepienie przeciw odrze jest szczepieniem obowiązkowym, znajdującym się w kalendarzu szczepień. Pierwszą dawkę podaje się dzieciom w 13-14 miesiącu życia. Szczepienie uzupełniające przeprowadza się w 10 roku życia. W przyszłym roku nastąpi zmiana w kalendarzu - drugie szczepienie mają otrzymywać dzieci przed pójściem do szkoły.

  Narożniak przypomniała, że odra jest szczególnie groźna wśród małych dzieci, młodszych niż te 13-14 miesięcy, kiedy przeprowadza się pierwsze szczepienie. - Jeżeli zaczyna bardzo wzrastać procent osób niezaszczepionych, z powodów na przykład światopoglądowych, to tracą na tym osoby, które nie mogą z powodów medycznych zostać zaczepionymi albo maluszki - podkreśliła.

  Posłuchaj eksperta o szczepionkach

  "Szczepionki ofiarami własnego sukcesu"

  - Szczepionki są niejako ofiarami własnej skuteczności, własnego sukcesu. My zapomnieliśmy o tym, jak naprawdę może wyglądać choroba zakaźna - zauważyła rzecznik.

  Dr n. med. Paweł Gonerko, pediatra i alergolog ze szpitala "Zdroje" w Szczecinie przypomniał, że duża śmiertelność występowała wśród dzieci chorych na błonicę. Przed wprowadzeniem obowiązku szczepienia rocznie na chorobę zapadało 30 tysięcy osób, z czego umierały trzy tysiące. Po rozpoczęciu szczepień, nie odnotowano żadnego zachorowania.

  - Jeśli ci państwo nie chcą się szczepić - świetnie, ich sprawa - ale proszę nie zmuszać społeczeństwa, żeby ponosiło koszty leczenia, rehabilitacji ich dzieci, inwalidztwa, czy na przykład tak ciężkich uszkodzeń, jakie są po odrowym zapaleniu mózgu - zaznaczył profesor Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  Nieszczepienie grozi wysoką karą pieniężną

  "Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR)" - informuje WSSE. Szczepienie jest obowiązkowe i bezpłatne. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.

  Zgodnie z przepisami, w sytuacji, gdy rodzice małoletnich dzieci nie zgodzą się na zaszczepienie dziecka, zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Sanitarną. Sanepid może skierować sprawę do wojewody, który jest uprawniony, by w trybie administracyjnym nałożyć na rodziców nie poddających dziecka obowiązkowym szczepieniom "grzywnę w celu przymuszenia", w maksymalnej wysokości 10 tysięcy złotych. Grzywna może zostać nałożona kilkakrotnie, a maksymalnie suma kar może wynieść nawet 50 tysięcy złotych.

  Ponadto, jak wynika z oświadczenia Rzecznika Praw Dziecka z ubiegłego roku, sanepid może zawiadomić sąd opiekuńczy o fakcie uchylania się przez przedstawicieli ustawowych - rodziców, od poddania obowiązkowym szczepieniom ich małoletnich dzieci. Sąd w celu sprawdzenia sytuacji opiekuńczo-wychowawczej małoletniego wszczyna postępowanie w przedmiocie ograniczenia władzy rodzicielskiej.

  "Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. W Polsce zanim wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie (lata 1965-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji. Obecnie w Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań" - podaje WSSE.

  Posłuchaj całej rozmowy z Joanną Narożniak

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Winni uchodzcy z Ukrainy.
  Nie byłoby tematu,gdyby polski rząd nie otworzył szeroko granicę z Ukrainą.To właśnie ukraińska rodzina zachorowała jako pierwsza,a ich dzieci chodzące do polskiej szkoły,zaraziły kolejne.Dlaczego nie kontroluje i nie sprawdza się uchodzców ze wschodu.Mogą przenosić do naszego kraju jeszcze inne zarażliwe choroby.To nie antyszczepionkowscy są winni za powstałe ogniska choroby.
  ~Lech /2018-11-05 20:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....