Informacje
 • "Świecąca chmura" na polskim niebie. To test Rosjan

  26-12-2017 15:00 Chmurę utworzyły gazy ze startu rosyjskiej rakiety
  Ognista kula nad Alabamą Foto: Kontakt24/Jarkos, Pawel | Video: NASA

  Mieszkańcy wielu województw zauważyli tajemniczy jasny obiekt, wiszący we wtorek na nocnym niebie. Już wiemy, co to jest.

  Reporterzy 24 o tajemniczym obłoku światła, który pojawił się na niebie w okolicach godziny 4 nad ranem, informowali z bardzo oddalonych od siebie zakątków Polski: Nowego Sącza, Czerwieńska, Chełma i Koniecpola. Co więcej, wiadomo o tym, że podobne zjawisko zaobserwowano też w wielu innych regionach Polski.

  Na nagraniach widać jedynie rozświetlony dysk i przez długie godziny ci, którzy go zaobserwowali, starali się dociec prawdy.

  Oficjalny komunikat - start rosyjskiej rakiety

  Już mamy oficjalne informacje, co dokładnie się stało.

  Rosyjska agencja prasowa TASS podała, że we wtorek rano przeprowadzono start rakiety balistycznej z poligonu Kapustin Jar w zachodniej Rosji.

  - W dniu 26 grudnia 2017 r. zespół bojowy wystrzelił międzykontynentalny pocisk balistyczny RS-12M Topol z poligonu Kapustin Jar w regionie Astrachań - powiedział rosyjski minister obrony.

  Karol Wójcicki, popularyzator nauki z fanpage'a "Z Głową w Gwiazdach", podał, że jest to rozwiązanie zagadki tajemniczej chmury która pojawiła się dziś ok. 4.30 nad ranem na naszym niebie. To co obserwowaliśmy okazało się gazami wylotowymi międzykontynentalnego pocisku rakietowego wystrzelonego z terytorium Rosji. Po osiągnięciu wysokości (minimum) kilkuset kilometrów, gazy wylotowe rakiety zostały rozświetlone przez światło słoneczne. W miarę rozpraszania się chmury zjawisko zniknęło co odnajduje potwierdzenie w Waszych obserwacjach.

  Relacje Reporterów 24

  „26 grudnia Około godziny 4:34 zaobserwowano zjawisko na niebie widoczne na zdjęciach. Jasny punkt utworzył pióropusz pary? Dymu? W kształcie zbliżonym do trójkąta. Zgasł po chwili, a pióropusz zaczął się rozwiewać i powiększać utrzymując jednocześnie swój kształt . Rakieta, meteor?” - zastanawiał się Jarkos z Nowego Sącza w województwie małopolskim.

  „O godzinie 4:30 na niebie pojawiła się tak jakby biała ściana, za nią nic nie było widać. Obudziłem rodziców, bo nie wiedziałem, co to mogło być. Rodzice nigdy też nie widzieli takiego przypadku” – poinformował Paweł z Czerwieńska w województwie lubuskim.

  „Jechałem dzisiaj samochodem około 4:30 było widać jasny punkt. Leciał on i wyglądał jakby się rozpadał, spalał i zostawił ogromną biała łunę. Była widoczna pół godziny i rozrastała się” - opisywał niecodzienne zjawisko Krzysiek z Koniecpola w województwie śląskim.

  Łuna widoczna była nie tylko w Polsce, ale i w wielu zakątkach Europy.

  Zobacz cały materiał tutaj:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Spokojnie, wszystko pod kontrolą
  To tylko test obrony Rosji przez atak prewencyjny na terytorium wroga pociskiem zdolnym przenosić grzybodajną głowicę i zabić setki tysięcy osób za jednym strzałem. Taki prezent od wschodnich sąsiadów do Europy na święta.
  FrozMnd /2017-12-27 06:36
 • Smutne, ze 70 lat po II wojnie, gdzie już startowaly rakiety, my nie mamy nic swojego
  i mozemy ogladac takie starty jedynie za granica lub po kupnie. zalosne.
  ~Paw30 /2017-12-26 21:52
 • kobranocka
  Pewna pani z domu starców w wigilijny zmierzch spokojny. wypatrzyła pierwszą gwiazdkę, był to start do gwiezdnej wojny...
  ~kobra /2017-12-26 19:35
 • i jasność
  to miałobyć wigilię ale zpowodów tech.itd.
  ~ibufet /2017-12-26 19:34
 • Co on na to?
  Czy armia Macierewicza jest gotowa do odparcia jakiegokolwiek ataku?
  Yaspi /2017-12-26 18:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....