Informacje
 • Susza w większości kraju. "Jeżeli nie mamy wody, zbiory są generalnie niższe"

  14-08-2019 08:16 Raport o suszy w Polsce
  Susza w Polsce Foto: PAP/Lech Muszyński/IUNG | Video: TVN24

  Według ostatniego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach na przeważającym obszarze Polski występuje susza i dotyka wszystkich rodzajów monitorowanych upraw. Największy deficyt wody jest w województwie lubuskim. Zbiory owoców są w tym roku niższe o 20-30 procent. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  Niebezpiecznie niska woda lub jej brak to problem najwyższej wagi na posiedzeniu rządu. Susza w większym lub mniejszym stopniu dotknęła już wszystkich województw, obszar o powierzchni około 1,8 miliona hektarów. Szczególnie źle jest w zachodnich regionach.

  "Woda to pierwiastek życia"

  - Najbardziej dotkliwa susza jest odczuwalna na terenie województwa lubuskiego, wielkopolskiego, części województwa zachodniopomorskiego. Ale również w każdym województwie znajdują się takie enklawy, gdzie susza jest porównywalna - powiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Jak dodał, zbiory owoców, w zależności od grupy, są w tym roku niższe o 20-30 procent.

  Susza to problem dla rolników i sadowników, walczą z jej skutkami już drugi rok z rzędu. - Klimat nam się ociepla, a plantator musi jednak przyszłościowo myśleć w postaci tego nawadniania. Woda to pierwiastek życia. Jeżeli nie mamy wody, jakość owoców i ich masa, zbiory są generalnie niższe - powiedział dr hab. Stanisław Pluta z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. Susza geologiczna, sięgająca głębszych pokładów, największe straty może spowodować wśród producentów malin, jagód i aronii, roślin płytko zakorzenionych.

  Zmiana klimatu i ciepłe, bezśnieżne zimy pozbawiają glebę naturalnej kroplówki w miesiącach ich kwitnienia, od którego potem zależy, jakie będą zbiory.

  >>> CZYTAJ RAPORT O KRYZYSIE KLIMATYCZNYM

  Piotr Nowak ze Związku Producentów Aronii z Lubelszczyzny mówił, że zbierają wodę z dachów do zbiornika, aby później rozprowadzić ją po plantacji. Jest to metoda małej retencji. Od 2020 roku rząd ma dokładać się do programu małej retencji. Dofinansowanie dla jednego gospodarstwa wyniesie 100 tysięcy złotych.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O PROGRAMIE WALKI Z SUSZĄ

  Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat":

  >>ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ MAGAZYNU "POLSKA I ŚWIAT"

  >>ZOBACZ DRUGĄ CZĘŚĆ MAGAZYNU "POLSKA I ŚWIAT"

  Raport o suszy

  "W dziewiątym okresie raportowania, tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -134 milimetrów. W obecnym sześćdziesięciodniowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 39 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI-31 VII)" - czytamy w ostatnim raporcie
  Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG).

  Największy deficyt wody występuje na terenie województwa lubuskiego, a duży niedobór notowany jest w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, mazowieckim oraz lubelskim. Suszy nie ma jedynie na Warmii i Mazurach.

  Kukurydza i krzewy owocowe zagrożone najbardziej

  Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych w tym okresie uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu.

  Najbardziej zagrożona niedoborem wody jest kukurydza oraz krzewy owocowe i rośliny strączkowe.

  Jak zaznaczył IUNG, "w ostatnim okresie sześćdziesięciodniowym pierwszy raz od 10 czerwca odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. W poprzednich sześciu okresach sześćdziesięciodniowych notowano coraz bardziej powiększający się deficyt wody, którego skutkiem była bardzo rozległa susza rolnicza występująca we wszystkich monitorowanych uprawach oraz notowano ją we wszystkich województwach kraju".

  IUNG poinformował, że "obecnie niedobór wody dla roślin zmalał. W tym okresie raportowania w stosunku do poprzedniego okresu nastąpiło znaczne zmniejszenie liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach. Zmniejszenie to wynosiło od 520 gmin w przypadku kukurydzy na kiszonkę po 1422 w uprawach zbóż ozimych. Jednakże suszą objęte jest nadal 15 województw kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zamiast się modlić niech się wezmą za podlewanie
  krzyczą nic nie robią nie nawożą jednemu rośnie drugiemu nie czekają na mannę z nieba i na kasę za nieróbstwo
  graffiti50 /2019-08-14 09:55
 • susza
  A kiedy mam kopać kanał jak jest wódka a zaraz będzie duze odszkodowanie to ty się przejmuj ze nie będziesz co do gara włozyć i będzie bardzo drogo
  ~rolnik /2019-08-14 09:43
 • susza
  owszem jest susza,ale czy rolnicy i sadownicy nie otrzymuja czasem dotacji unijnych?moze nalezy zaiwestowac te srodki na system nawadniania nie czekac na odszkodowania suszowe
  ~Dorota /2019-08-14 09:38
 • Nie podlawają
  Podlewanie nie prowadzi do niczego dobrego, bo mając takie zasoby wód, czyli bardzo słabe, doprowadza to do problemów z dostawą wody do mieszkańców, przykład Skierniewic z tego roku.
  ~pep /2019-08-14 09:17
 • zadanie
  Unia powinna za wszystko zapłacić. To ich obowiązek
  ~aws /2019-08-14 09:03
 • a podlewajo?
  Susza może i jest, ale pytanie czy rolnicy wypożyczają sprzęt do podlewania i podlewają swoje uprawy czy na zasadzie jest susza nic się nie da, siedzimy pijemy wódkę i czekamy na odszkodowanie? (w starożytnym Egipcie 3000 lat temu się dało jakoś nawodnić uprawy za pomocą sieci kanałów)
  ~marian /2019-08-14 08:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...